Stavba nové nemocnice v Domažlicích

13. červenec 2001
Pod kůži

Dva roky se plánuje stavba nové nemocnice v Domažlicích. Stávající zdravotnické zařízení je v nevyhovujícím stavu a neodpovídá současným potřebám pacientů. Čas běží a doposud je vypracovaný pouze projekt, který má však mnoho odpůrců.

Hlavním důvodem nesouhlasu je cena. Projektanti totiž navrhli nemocnici za téměř miliardu korun.

Vývoj událostí kolem domažlické nemocnice sledují Lubomír Smatana a Jana Mikutová z plzeňské redakce.

Autor 1: Zřizovatelem nové nemocnice je Okresní úřad v Domažlicích. Žádost o vypracování projektu podalo současné vedení nemocnice. Projektanti se úkolu zmocnili, promítli do něho návrhy šéfů nemocnice a lékařského personálu a výsledek byl na světě. Náklady na stavbu nemocnice se podle našich informací vyšplhaly na 924 milionů korun.

Autor 2: V přepočtu na jedno lůžko je to asi pět milionů korun, tedy asi trojnásobek oproti jiným projektům nemocnic v České republice. v posledních dnech probíhá za zavřenými dveřmi řada schůzek na toto téma. Údajně se jedná o snížení ceny celého projektu. Ředitelka nemocnice Alena Nývltová však výsledky jednání tají.

Alena Nývltová, ředitelka domažlické nemocnice: O konkrétní sumě se samozřejmě zatím nehovořilo, protože není prováděcí projekt.

Autor 2: Já jsem slyšel, že ta cena by se měla pohybovat kolem 925 milionů korun.

Alena Nývltová, ředitelka domažlické nemocnice: Samozřejmě těch cen tu bylo několik, bylo i 750 nebo 820 a 925.

Autor 1: Stejní tajnůstkáři jsou i ostatní účastníci schůzek. Stamiliony létají vzduchem a daňový poplatník se nic nedozví. Nepřesvědčivé jsou i argumenty poslance parlamentu Milana Eckerta.

Milan Eckert, poslanec: Ta cena tady nepadla jako nějaká magická suma, protože si myslíme, že by nebylo dobré přímo tuhletu věc říci v tuto chvíli před jednáním zřizovatele.

Autor 1: Zřizovatelem nemocnice je okresní úřad. Zástupce přednosty Petr Mužík také nechce sdělit podrobnosti o diskutované částce. Zároveň tvrdí, že snahou okresního úřadu je snížit cenu natolik, aby byla průchozí ve státním rozpočtu.

Petr Mužík, zástupce přednosty OÚ Domažlice: Na to nemohu odpovědět, protože moje informace jsou dosti neúplné, protože nemám dokonale prostudovanou studii, ani nejsem v tom odborník. Musíte se zeptat těch, kteří jsou odborníci. To znamená lékařů, kde se dá ušetřit.

Autor 2: Dobrá rada nad zlato. Kde se dá ušetřit, se ptám ředitelky nemocnice Aleny Nývltové.

Alena Nývltová, ředitelka domažlické nemocnice: Určitě některé stavby nebo některé výdaje se mohou samozřejmě škrtnout. Je to třeba úkryt, který je tam stavěn asi v 25milionové hodnotě.

Autor 2: Takže jaké si dovedete představit šetření? Na kterých místech?

Alena Nývltová, ředitelka domažlické nemocnice: To máme třeba zrovna ten úkryt, potom jsou tam samozřejmě některá zařízení, ale teď z hlavy vám to neřeknu.

Autor 1: Kdyby se nestavěl úkryt, ušetřilo by se pár desítek milionů korun. V tomto bodě panuje všeobecná shoda. Potvrzuje to i poslanec sněmovny Jiří Bílý: "Je tam přibližně třicetimilionová úspora, kdyby nemusel být protiatomový kryt. Zkusíme jednat s ministerstvem vnitra, jestli na tomto požadavku trvá.

Autor 1: Ušetřit je ale možné i jinde. Stačí, aby vedení nemocnice slevilo ze svých přemrštěných požadavků. Nejlépe to ilustrují slova radního Plzeňského kraje Jaroslava Kadlece.

Jaroslav Kadlec, radní Plzeňského kraje: Vždycky na každé stavbě se dá ušetřit. Můžete tam mít mramorové obklady a můžete tam mít obklady keramické. Můžete tam mít dlažby za 1 000 Kč metr a nebo za 500 Kč metr.

Autor 1: Výstavba nemocnice se bude hradit ze státního rozpočtu, peníze protečou přes ministerstvo financí a ministerstvo zdravotnictví a odtud pak na okresní úřad.

Autor 2: Aby se snížily finanční nároky na státní rozpočet a sněmovna poskytnutí financí do rozpočtu zahrnula, je cenu třeba v každém případě snížit. Podle poslance Jiřího Bílého se i takové cesty na utajených schůzkách hledají.

Jiří Bílý, poslanec: My jsme se shodli na tom, aby se hledaly nové zdroje. Aby město Domažlice přispělo, kraj slíbil, že by něco mohl přispět.

Autor 1: Co slíbil kraj, vysvětluje radní Plzeňského kraje Jaroslav Kadlec.

Jaroslav Kadlec, radní Plzeňského kraje: Naše participace v současné době a podle toho, jak se zatím situace vyvíjí, je prakticky vyloučená, protože my nemáme žádné investiční peníze.

Autor 1: Radní má lepší nápad.

Jaroslav Kadlec, radní Plzeňského kraje: Tak já jsem popravdě řečeno navrhoval, aby se také připojily obce tady okresu a tak nějakým způsobem ekonomicky participovaly na některých věcech a tím pádem se cena té stavby sníží.

Autor 1: Horký brambor pošleme dál. Největší obcí v okrese jsou samotné Domažlice s počtem obyvatel 11 000. Město už vložilo 3,5 milionu korun do nákupu pozemků pro stavbu nemocnice. Starosta Jan Látka je v hodnocení rozpočtu města opatrný. Přesto je schopen hovořit v konkrétních číslech.

Jan Látka, starosta Domažlic: Jestli by toto bylo nevyhnutelné, i částka 20 milionů by byla zřejmě reálná v několika splátkách. Zřejmě bychom museli jiné, rovněž důležité investice odložit, ale troufám si říct, že nejenom pro naše město, ale i pro celý okres je nemocnice absolutní prioritou.

Autor 1: To by si měly uvědomit všechny zainteresované strany. Státní rozpočet není nafukovací a do parlamentních voleb zbývá necelý rok a výsledky voleb nemusejí korespondovat s předvolebními sliby.

Autor 2: Zadavatel projektu, tedy vedení nemocnice, by měl snížit svoje nároky. Zřizovatel by neměl ustupovat tlakům lékařů a naopak tlačit na snížení nákladů. Všichni dohromady by pak měli mít zájem informovat občany o svých plánech a neschovávat se za dveře jednacích sálů.

Přepsal: Česká informační agentura

autoři: mkp , spr , kos , lsm
Spustit audio

Více z pořadu