Spojené státy klimatické

V Bostonu se připravují na globální oteplování. Budují hráze proti záplavám

Klimatická krize je jedním z těch témat, která zásadně rozdělují Ameriku. Prezident Donald Trump podporuje uhelný a naftařský průmysl, chce odstoupit od Pařížské klimatické dohody a jeho vláda zakazuje svým úředníkům používat termín změna klimatu. Skupina guvernérů a starostů se ale zavázala, že jejich oblasti budou podmínky Pařížské dohody plnit dál.

V bytovém domě kousek od břehu právě končí osvětová akce pro místní obyvatele. Tady ve východním Bostonu není změna klimatu abstraktní téma, ale aktuální hrozba. Nepříliš bohatá čtvrť byla původně ostrovem, který tu sice uměle připojili k pevnině, ale i tak je oceán všude kolem.

„Změna klimatu není věc budoucnosti. Loni jsme měli tři silné sněhové bouře, moře zaplavilo ulice a pak lidem zamrzala auta v metrové vrstvě tuhého ledu,“ vysvětluje Magdalena Ayedová, která společně s Heather O´Brienovou vede organizaci Harborkeepers. Ta se snaží mimo jiné připravovat zdejší lidi na to, jak se zachovat v krizových situacích.

Nechávají mě hádat, kolik si myslím, že mají ve Východním Bostonu na 40 tisíc obyvatel sanitek. Svou reakci mnohonásobně přestřelím. Správná odpověď totiž zní jednu a o druhou se dělí s mezinárodním letištěm. Nemocnici tu nemají žádnou.

„Upřímně, máme z toho strach. Řekněme, že by Boston zasáhl hurikán Sandy, který nás naštěstí těsně minul. Ale jednou takové štěstí mít nebudeme a v takovém případě by naše dva tunely zaplavila voda. To spočítali odborníci a úřad,“ říká Heather.

Vodu zachytí přímořské parky

Město Boston si svou zranitelnost uvědomuje, a i když ženy ze spolku Harborkeepers mají k práci lokálních politiků výhrady, radnice se připravuje na následky globálního oteplování na půl století dopředu.

Míková ke klimatické krizi: Pokud nic neuděláme, za 30 let tu bude počasí podobné severu Sahary

Taťána Míková

Česká republika právě zažívá vlnu horkých dnů. Jak mohou souviset dnešní vysoké teploty se změnou klimatu? A měli bychom myslet na to, co bude s klimatem za třicet let, nebo je to zbytečná starost, jak prohlásil premiér Andrej Babiš? S meteoroložkou Taťánou Míkovou z České televize se o klimatu bavil Tomáš Pancíř.

„Je to jedna z klíčových priorit města Boston a za poslední dva roky se to stalo jednou z největších výzev, kterým čelíme,“ říká Alisha Peganová, která má přípravu na následky změny klimatu na bostonské radnici na starosti.

Město buduje třeba přímořské parky, které mohou zachytit velkou vodu, nebo projektuje, jak zvednout celé ulice i s klíčovou infrastrukturou do větší nadmořské výšky. Kdyby přišla stoletá bouře se záplavami, pod vodou by se ocitlo i centrum města včetně nižších pater radnice.

Jak přistupují ke změnám klimatu jiné části Spojených států? To se dozvíte v dalším dílu seriálu Jana Kaliby v úterý v 8.50.

autor: Jan Kaliba
Spustit audio

Související