Speciální reportážní seriál Rozděleni svobodou

Ohrožená třída: Filip, zahradník a správce kliniky

24. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Filip Šimandl

Filip Šimandl z Mladé Boleslavi je zástupcem ohrožené třídy. Je mu 42 let, vyučil se lesníkem a dnes má dvě práce – je správcem kliniky a zahradníkem. Do takzvaných „ohrožených“ se dostal kvůli tomu, že se rozvádí a žije sám. Typickou jsou pro tuto třídu také hůře placená zaměstnání.

Jak je rozdělená česká společnost? V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost.

Čtěte také

Zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko nebo daleko máme k ostatním lidem a zda věříme ve smysluplnost demokracie. Výsledky průzkumu vám přinášíme v projektu Rozděleni svobodou.

Ohrožení – šance na zlepšení i hrozba zhoršení

Pátou skupinu nazvali ohrožená třída a zahrnuje 22 % obyvatel ČR. Jde o nižší střední třídu, pro kterou jsou typické podprůměrné příjmy a majetky. Generačně sem patří lidé ze všech věkových skupin a většinou žijí v nájmu. Pracují obvykle jako řadoví administrativní pracovníci a zaměstnanci ve službách. Nicméně mají kontakty v prestižnějších profesích a mají také na koho se obrátit, pokud potřebují poradit.

A proč je odborníci považují za ohrožené? Na jednu stranu mají potenciál k lepšímu postavení, a zejména k vyšším příjmům a majetkům. Na druhou stranu nízký ekonomický kapitál a spíše nevýhodná pozice na trhu práce vedou v kombinaci s častými rozvody k ohrožujícím životním situacím. V této třídě jsou tak relativně častější exekuce, ztráty zaměstnání a dlouhodobá nezaměstnanost.

Jak tráví volný čas a pracují Češi z ohrožené třídy? Poslechněte si od 24. září a nechte si spočítat, do jaké společenské třídy patříte vy sami.

Další díly seriálu odhalí život zástupců pěti zbývajících tříd.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová