Speciální reportážní seriál Rozděleni svobodou

Třída místních vazeb: Jana Anna, psychiatrička

Jana Anna Uhrová letos oslavila čtyřicáté páté narozeniny. Tvrdí o sobě, že je optimistická realistka. Pochází z vesnice na Vyškovsku. Má rodinu, tři děti, společně žijí v domě s její matkou. Pracuje v psychiatrické nemocnici v Kroměříži, tedy v sousedním zlínském regionu, kam musí dojíždět. A vždycky chtěla být lékařkou. Patří do takzvané třídy místních vazeb – tu charakterizují dobré kontakty a majetek ve formě bydlení.

Jak je rozdělená česká společnost? V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost.

Čtěte také

Zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko nebo daleko máme k ostatním lidem a zda věříme ve smysluplnost demokracie. Výsledky průzkumu vám přinášíme v projektu Rozděleni svobodou.

Místní vazby – vlastní bydlení a život na venkově

Čtvrtou skupinu nazvali třída místních vazeb a zahrnuje 12 % obyvatel ČR. Tito lidé mají dobré kontakty v prestižních profesích, a zároveň mají vždy na koho se obrátit, pokud potřebují pomoc ať již v profesním, nebo osobním životě. Charakteristikou je také nadprůměrný majetek ve formě bydlení. Žijí primárně na venkově a v malých obcích. Profesně se tato třída skládá z kvalifikovaných i nekvalifikovaných odborných pracovníků, kteří mají spíše podprůměrné příjmy.

Jak tráví volný čas a pracují Češi z třídy místních vazeb? Poslechněte si od 23. září a nechte si spočítat, do jaké společenské třídy patříte vy sami.

Další díly seriálu odhalí život zástupců pěti zbývajících tříd.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související