Rozděleni svobodou
Rozděleni svobodou
Jak vypadá česká společnost po 30 letech od sametové revoluce? Proč se veřejným prostorem tak často nese spojení „rozdělená společnost“? Jak moc velké klišé jsou pojmy pražská kavárna a vesnické hospoda? Opravdu se česká společnost dělí na města a vesnice? Na tyto a mnoho dalších otázek hledáme odpovědi v projektu Českého rozhlasu Rozděleni svobodou. Mapujeme současné společenské třídy, ptáme se skutečných lidí, diskutujeme.
O projektu
Jak vypadá česká společnost po 30 letech od sametové revoluce? Jsme skutečně rozděleni na elity a „obyčejný lid“? Nebo se ve společnosti zformovaly nové nerovnosti a dělící linie? A jak velká a silná je ona mytická střední třída?
V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost. Nelišíme se od sebe jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko máme k ostatním lidem, zda věříme ve smysluplnost demokracie i jak trávíme svůj volný čas.
Výzkum Česká společnost po třiceti letech pro Český rozhlas připravil tým sociologů: Daniel Prokop, Martin Buchtík, Paulína Tabery, Tomáš Dvořák a Matouš Pilnáček. Agentury MEDIAN a STEM/MARK pak položily v červnu 2019 dotazník o dvou stech otázkách 4039 respondentům z více než 1300 obcí a měst celého Česka. Výzkum probíhal kombinací online a osobního dotazování a je reprezentativní pro populaci 18 až 75 let z hlediska všech sociodemografických ukazatelů.
Reportéři Radiožurnálu se rozjeli po celé republice najít typické zástupce jednotlivých tříd. Jak žijí, kde pracují a co je trápí? Poslechněte si medailonky a odhalte, do jaké třídy se řadíte vy.
Veřejné debaty s politiky a odborníky
Jak problémy a rozdíly mezi jednotlivými třídami řešit? Jde to vůbec? Diskutujeme s odborníky a politiky. Všechny debaty vysíláme živě na vlnách Radiožurnálu a Plusu, rozhlasových webech a facebookových profilech.
Ve čtvrtek 10. října v Teplicích od 17.00 ■ téma: Bydlení
V pondělí 14. října v Ostravě od 17.00 ■ téma: Ohrožená třída
Ve čtvrtek 24. října v Praze od 17.00 ■ téma: Nedůvěra v instituce a vztah k demokracii
V úterý 29. října v Brně od 17.00 ■ téma: Vzdělávání
V pondělí 4. listopadu v Praze v rozhlasovém studiu S1 ■ debata šéfů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně
Nejnovější články
-
Společnost je hluboce rozdělená. Až tak, že se z oponentů stávají nepřátelé, míní statistik Herzmann
„Vláda by měla rychle konat – ani ne přímo proti radikálům, ale ve prospěch společnosti,“ nabádá Jan Herzmann, statistik a odborník na politický marketing.
-
Rozděleni svobodou: Nenávist není názor. Tváří v tvář těm, kdo píšou nenávistné komentáře
Představte si, že by asi 40letý muž vystoupil na plném náměstí a o deset let mladší ženě by před desítkami tisíc lidí řekl, že je p*ča, měla by se zahalovat nebo zhubnout.
-
Lidé politiku vnímají jako nutné zlo, kam by slušný člověk nešel, myslí si historik Mücke
Stmelila pandemie, válka a její důsledky českou společnost, nebo ne? Historik Pavel Mücke tvrdí, že je to oboustranný proces.
-
Politolog Macek: S ekonomickou krizí roste i nebezpečí radikalizace. Katastrofy nás ale nečekají
„Rozervanost je poměrně výrazný rys dnešních společností nejen v Evropě, ale celkově v západním okruhu,“ míní politolog Lukáš Macek.
-
Sice mluvíme česky, ale často jsme vůči sobě jako cizinci, uvažuje dominikán Benedikt Tomáš Mohelník
„Vždy záleží na jednotlivých lidech, se kterými se setkáte, ale obávám se, že dialogu se musíme neustále učit, udržovat se v kondici,“ říká Benedikt Tomáš Mohelník.
-
Apolena Rychlíková: Nápady na zavádění školného na univerzitách jsou mimo sociální realitu
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se nechal slyšet, že by byl pro zavedení školného na vysokých školách zhruba ve výši 15 tisíc korun za semestr.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »