Speciální reportážní seriál Rozděleni svobodou

Nastupující kosmopolitní třída: Aleš, IT specialista

19. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Aleš Jeník

Aleš Jeník z Prahy je ukázkovým příkladem nastupující kosmopolitní třídy. Je to specialista v oblasti informačních technologií a denně komunikuje anglicky. Do ciziny cestuje pracovně nejméně jednou měsíčně. Aleš je původně učitel dějepisu, počítače ho ale bavily vždycky a dnes ho velmi slušně živí. S notebookem pracuje rád v kavárnách a v ruce má neustále mobilní telefon.

Jak je rozdělená česká společnost? V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost. A zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko nebo daleko máme k ostatním lidem a zda věříme ve smysluplnost demokracie. Výsledky průzkumu vám přinášíme v projektu Rozděleni svobodou.

Čtěte také

Internet jako druhý domov

Druhou skupinu nazvali nastupující kosmopolitní třída a zahrnuje 12 % obyvatel ČR. Mají značné příjmy a sociální kapitál – jak z hlediska prestižních kontaktů, tak z hlediska podpůrné sítě známých, přátel a rodiny. Pohybují se v digitálním prostředí a jsou vlastně jediní, kteří se bez problémů domluví západními jazyky. Vedou aktivní životní styl zaměřený na vyšší i moderní kulturu. Většinou ale nemají vlastní bydlení a žijí v nájmu.

Jak tráví volný čas a pracují Češi z nastupující kosmopolitní třídy? Poslechněte si od 19. září a nechte si spočítat, do jaké společenské třídy patříte vy sami.

Další díly seriálu odhalí život zástupců pěti zbývajících tříd.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová