Speciální reportážní seriál Rozděleni svobodou

Nastupující kosmopolitní třída: Aleš, IT specialista

Aleš Jeník z Prahy je ukázkovým příkladem nastupující kosmopolitní třídy. Je to specialista v oblasti informačních technologií a denně komunikuje anglicky. Do ciziny cestuje pracovně nejméně jednou měsíčně. Aleš je původně učitel dějepisu, počítače ho ale bavily vždycky a dnes ho velmi slušně živí. S notebookem pracuje rád v kavárnách a v ruce má neustále mobilní telefon.

Jak je rozdělená česká společnost? V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost. A zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko nebo daleko máme k ostatním lidem a zda věříme ve smysluplnost demokracie. Výsledky průzkumu vám přinášíme v projektu Rozděleni svobodou.

Čtěte také

Internet jako druhý domov

Druhou skupinu nazvali nastupující kosmopolitní třída a zahrnuje 12 % obyvatel ČR. Mají značné příjmy a sociální kapitál – jak z hlediska prestižních kontaktů, tak z hlediska podpůrné sítě známých, přátel a rodiny. Pohybují se v digitálním prostředí a jsou vlastně jediní, kteří se bez problémů domluví západními jazyky. Vedou aktivní životní styl zaměřený na vyšší i moderní kulturu. Většinou ale nemají vlastní bydlení a žijí v nájmu.

Jak tráví volný čas a pracují Češi z nastupující kosmopolitní třídy? Poslechněte si od 19. září a nechte si spočítat, do jaké společenské třídy patříte vy sami.

Další díly seriálu odhalí život zástupců pěti zbývajících tříd.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.