Speciální reportážní seriál Rozděleni svobodou

Zajištěná střední třída: Eva, praktická lékařka

Eva Baxová je typickým představitelem zajištěné střední třídy. Je praktickou lékařkou. Má skvělé sociální kontakty a nemusí se bát nárazových výdajů jako je třeba koupě pračky a ledničky.

Jak je rozdělená česká společnost? V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost. A zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko nebo daleko máme k ostatním lidem a zda věříme ve smysluplnost demokracie. Výsledky průzkumu vám přinášíme v projektu Rozděleni svobodou.

Střední třída – střední věk

První, nejvýše postavenou skupinu nazvali zajištěná střední třída a spadá do ní pětina (22 procent) české populace. Jde o dobře situované specialisty a odborné pracovníky napříč různými obory jak ve státní správě, tak v soukromých firmách.

Čtěte také

Mají vysoký příjem, majetek a mírně nadprůměrné sociální kontakty. Trápí je však omezená schopnost práce s novými technologiemi. Jsou často již ve středním věku a sami poskytují oporu ostatním – starají se o své rodiče a zároveň i o své děti.

Jak tráví volný čas a pracují Češi ze zajištěné střední třídy? Poslechněte si od 18. září a nechte si spočítat, do jaké společenské třídy patříte vy sami.

Další díly seriálu odhalí život zástupců pěti zbývajících tříd.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.