Speciální reportážní seriál Rozděleni svobodou

Zajištěná střední třída: Eva, praktická lékařka

18. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eva Baxová
Předchozí díl
Následující díl

Eva Baxová je typickým představitelem zajištěné střední třídy. Je praktickou lékařkou. Má skvělé sociální kontakty a nemusí se bát nárazových výdajů jako je třeba koupě pračky a ledničky.

Jak je rozdělená česká společnost? V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost. A zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko nebo daleko máme k ostatním lidem a zda věříme ve smysluplnost demokracie. Výsledky průzkumu vám přinášíme v projektu Rozděleni svobodou.

Střední třída – střední věk

První, nejvýše postavenou skupinu nazvali zajištěná střední třída a spadá do ní pětina (22 procent) české populace. Jde o dobře situované specialisty a odborné pracovníky napříč různými obory jak ve státní správě, tak v soukromých firmách.

Čtěte také

Mají vysoký příjem, majetek a mírně nadprůměrné sociální kontakty. Trápí je však omezená schopnost práce s novými technologiemi. Jsou často již ve středním věku a sami poskytují oporu ostatním – starají se o své rodiče a zároveň i o své děti.

Jak tráví volný čas a pracují Češi ze zajištěné střední třídy? Poslechněte si od 18. září a nechte si spočítat, do jaké společenské třídy patříte vy sami.

Další díly seriálu odhalí život zástupců pěti zbývajících tříd.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová