Speciální reportážní seriál Rozděleni svobodou

Zajištěná střední třída: Eva, praktická lékařka

18. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eva Baxová
Předchozí díl
Následující díl

Eva Baxová je typickým představitelem zajištěné střední třídy. Je praktickou lékařkou. Má skvělé sociální kontakty a nemusí se bát nárazových výdajů jako je třeba koupě pračky a ledničky.

Jak je rozdělená česká společnost? V rozsáhlé studii pro Český rozhlas renomovaní sociologové zmapovali šest sociálních tříd, které charakterizují českou společnost. A zjistili, že se od sebe nelišíme jen příjmy a majetkem, ale také tím, jak blízko nebo daleko máme k ostatním lidem a zda věříme ve smysluplnost demokracie. Výsledky průzkumu vám přinášíme v projektu Rozděleni svobodou.

Střední třída – střední věk

První, nejvýše postavenou skupinu nazvali zajištěná střední třída a spadá do ní pětina (22 procent) české populace. Jde o dobře situované specialisty a odborné pracovníky napříč různými obory jak ve státní správě, tak v soukromých firmách.

Čtěte také

Mají vysoký příjem, majetek a mírně nadprůměrné sociální kontakty. Trápí je však omezená schopnost práce s novými technologiemi. Jsou často již ve středním věku a sami poskytují oporu ostatním – starají se o své rodiče a zároveň i o své děti.

Jak tráví volný čas a pracují Češi ze zajištěné střední třídy? Poslechněte si od 18. září a nechte si spočítat, do jaké společenské třídy patříte vy sami.

Další díly seriálu odhalí život zástupců pěti zbývajících tříd.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...