Speciál Radiožurnálu o hrozbě tzv. Islámského státu

Je pondělní útok v Berlíně důkazem nerozvážné migrační politiky Evropské unie? Mají občané České republiky důvod obávat se Islámského státu, jak naznačil průzkum agentury Median pro Český rozhlas? A co můžeme udělat pro to, aby jedinci odhodlaní k páchání násilí na civilistech nepoškozovali dobré jméno mírumilovných uprchlíků?

O tom všem diskutovali hosté speciálu Radiožurnálu – Jan Hamáček z ČSSD, Jan Bartošek z KDU-ČSL, europoslanec Jiří Pospíšil za TOP 09 a Tomio Okamura z hnutí SPD.

ONLINE REPORTÁŽ ZPRAVODAJSKÉHO WEBU ČESKÉHO ROZHLASU NA KONCI ČLÁNKU.

Německá policie pátrá v souvislosti s pondělním útokem na vánoční trh v Berlíně po podezřelém Tunisanovi, který nedostal azyl. To, že se zatím nepovedlo zadržet pachatele, je podle Jana Hamáčka znepokojující, ale z informací, které má k dispozici, vyplývá, že mají stopy a veřejnost spolupracuje.

Anis Amri podezřelý z teroristického útoku v Berlíně

„Pokud by se povedlo pachatele zadržet, bylo by možné získat další informace o tom, jaké bylo pozadí tohoto útoku, jaká byla motivace, a možná i to, kdo další se na něm podílel, protože to asi nebyla akce ojedinělého člověka, a pomohlo by to rozkrýt celou síť, která takovéto věci připravovala,“ domnívá se Hamáček.

Nulová tolerance migrace

„Stav je pochopitelně nezvládnutý, ale pro pochopení, zda byl pachatel sám nebo nikoliv, musíme jít o dvě úrovně výš. Jsme jako Evropa celkově ve válce s islamisty, protože Islámský stát vyhlásil válku celé Evropě i České republice. Podle koránu válka s nevěřícími končí teprve až když je celý svět muslimský,“ říká Tomio Okamura a dodává, že zásadní nebezpečí je migrace z islámských zemí a tento problém je třeba systémově řešit.

Řešením je podle něho nulová tolerance migrace a zákaz propagace islámského práva šaría a džihádu na celém území Evropy. Pokud to Evropská unie nedokáže, je třeba udělat referendum o vystoupení z Evropské unie a alespoň v České republice tato řešení prosazovat, myslí si Okamura.

Jan Bartošek a Tomio Okamura

Německá správa selhává

Jiří Pospíšil je toho názoru, že selhává německá veřejná správa a nedaří se vracet lidi, kteří přišli ilegálně a nezískali azyl, do zemí jejich původu. Podle statistik se jen asi 10 až 15 % takových lidí vrací do svých mateřských zemí, zbytek zůstává v šedé zóně na území Německa. Tento případ podle Pospíšila tuto neschopnost bohužel potvrzuje.

„Je to hlavně problém Německa. Jeho kancléřka otevřela hranice a vyzvala v zásadě k chaotické migraci do Evropy. Přišly sem statisíce lidí, kteří měli buď falešné průkazy, nebo tvrdili, že nemají žádné průkazy… EU může za mnoho věcí, ale všichni víme, kdo otevřel ty hranice, který státník vyzval migranty z Blízkého východu a severní Afriky: ,Pojďte k nám, my vás všechny vezmeme,‘ a pak začal prosazovat kvóty. Vina je docela jasná,“ říká Pospíšil.

Německo Evropě pomohlo

Podle Jana Bartoška je návratová politika složitá nejen pro Německo a odmítá zjednodušení, že za celý problém může kancléřka Angela Merkelová. Celý problém dle jeho názoru začíná na tom, že státy, které mají vnější hranice s Schengenem, nebyly schopny tyto hranice ochránit a Německo pouze reagovalo na to, co proběhlo.

Kancléřka Angela Merkelová

„Německo na sebe bohužel vzalo tu odpovědnost, že Evropě svým způsobem ke své škodě pomohlo. Řecko i Itálie braly peníze na ochranu vnějších schengenských hranic a nefungovaly. Opakovaně se s nimi tato záležitost řešila, z pozice české vlády se opakovaně nabízela pomoc, která nebyla přijímána. To je ten problém, že Evropa se bohužel zabydlela ve svém blahobytu a myslela si, že ho má napořád a že tomu nebude muset nic obětovat. Já říkám, že myšlenka Evropské unie je správná, řešení jako takové je pouze jako jeden celek, kdy jednotlivé členské státy si budou plnit povinnosti, které mají jít, budou se chránit vnější schengenské hranice a bude se evidovat, kdo do Evropy přichází,“ doplňuje Bartošek.

Měli bychom se učit ve věci soužití několika náboženství od Izraele? Jak změnit migrační politiku Evropské unie? A je EU nereformovatelná? Poslechněte si celý hodinový speciál Radiožurnálu s Janem Hamáčkem z ČSSD, Janem Bartoškem z KDU-ČSL, europoslancem Jiřím Pospíšilem za TOP 09 a Tomiem Okamurou z hnutí SPD. Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , jpr
Spustit audio