Slavný konec vánočních stromků v Ostende

Vánočním stromkům odzvonilo. Sváteční okrasa našich příbytků u nás končí na nárožích ulic, odkud je odvážejí komunální služby. Někdy skončí na skládce, někdy ve spalovně a v nejlepším případě rozdrcené jako přísada do kompostu. Na pobřeží Belgie se s uschlými vánočními stromky zachází jinak. V přístavním městě Ostende se téměř rituálně pálí na hranici.

Mrazivý vzduch na pláži pod pobřežní promenádou v Ostende se snažila rozehřívat kapela tří kytaristů s reproduktory zavěšenými na krku. Uprostřed pláže ležely na tři metry vysoké hromadě odstrojené vánoční stromky svezené z ulic. Některé ještě přinesli i sami návštěvníci tradičního loučení s připomínkou Vánoc.

"Pálení vánočních stromků má už více než třicetiletou tradici. Každý rok, první sobotu po třech králích, se scházíme na pláži, abychom spálili stromky, něco popili, dali si pečenou rybu a pobavili se," říká Walter Hostyn z organizace Paulusfeesten, která kromě loučení s Vánocemi pořádá i letní hudební festival na ostendských plážích.

Po pláži začali chodit pomalovaní polykači ohně. Na zem sypali granule, které vytvořily cestičku k hranici ze stromků. Nakonec vzali pochodně a ohňové body na pláži zapálili. To byla teprve předehra. Několik ohňonošů s pochodněmi přistoupilo k velikánské hranici vytvořené ze stovek, možná tisíců stromků a zapálili ji z několika stran. Plameny dosahovaly minimálně pěti metrů. Jiskry ale létaly mnohem výš. Možná to byla i konkurence majáku, který kousek od pláže blikal.

Vítr vál směrem od pevniny. Kouř tedy odnášel nad moře. Kolem ohniště postávali obyvatelé Ostende a k vnějšímu teplu přidávali ještě to vnitřní. Svařeným vínem, pivem nebo kávou s whiskey. Dál od ohně se na roštu pekli čerství sledi. Dostal každý, kdo chtěl. Byli zadarmo. Při pohledu do plamenů, s pohárkem v ruce si Ostenďané libovali.

"Celé tohle představení, ten oheň, to je bezva, když je tak chladno," svěřoval se s úsměvem Hido. "Čerstvé ryby, horké víno, teplá káva a oheň - prostě paráda," liboval si Tim. A jeho dívka Helen dodala: "Jde tu také o to se společně sejít a pobýt u ohně. Jinak se tady totiž táboráky nesmějí dělat. Ale tenhle tady je pro všechny."

Zpovzdálí pozoroval ohniště pan Gilbert. Nic nepil, ani se moc neveselil. Proto sem nepřišel. Hlídal oheň. Je totiž hasič. Na pláži ale neměl moc práce. "Jsem tu jen kvůli bezpečnosti. Je tu písek, voda a i vítr je příznivý. Všechno je v pořádku," řekl. A tak hranice se stromky spokojeně hořela a praskala, až dohořela.

Teploměr ukazoval na pláži v Ostende -4 stupně Celsia. Ale u hranice s vánočními stromky bylo příjemně teplo až skoro vedro. Proto není divu, že tam v půlkruhu stálo hodně obyvatel tohoto přístavního města. Na několik hodit se tato pláž stala pravděpodobně nejteplejším místem v Belgii.

autor: pan
Spustit audio