Školky mohou žádat o dotované obědy. Rodiče v nouzi se často stydí, upozorňuje koordinátorka projektu
Stále více rodičů si pro své děti nemůže dovolit obědy ve škole nebo školce. Ty pro ně mohou žádat o dar na stravu. „Pokud dítě na obědy nechodí, je vyčleňováno z kolektivu. V mateřských školkách dítě vůbec nenastoupí a rodič se nemůže vrátit do práce,“ říká Barbora Nejedlá z nadace Women for Women, která v posledním roce pomohla 16 tisícům dětí. „Je na zvážení školky, jestli se zapojit. Máme zkušenosti, že když to potom nabídne rodiči, za situaci se spíše stydí,“ dodává.
Související
-
Obědy zdarma zlepšují vztahy ve škole, pokud nejsou omezené jen na úplně nejchudší, říká sociolog
Selektivní programy dotovaných obědů v Česku existují, pokud se však chceme vyvarovat stigmatizaci dětí, měli bychom je rozšířit alespoň na spodní desetinu až pětinu rodin.
-
Máme jeden z největších rozdílů mezi platy mužů a žen v Evropě, upozorňuje sociolog
„Nástup do práce hodně daníme, zároveň jsou školky nedostupné,“ říká sociolog Daniel Prokop, podle kterého skloubit rodičovství a práci je pro ženy v Česku těžké.
-
Sloučit 4 příspěvky v jeden je správný krok, ulehčí to žadatelům i úřadům práce, hodnotí sociolog
Čtyři příspěvky by se měly sloučit v jeden, zákoník práce by měl být modernější. Poslechněte si rozhovor se sociologem Danielem Prokopem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.