Sloučit čtyři příspěvky v jeden je správný krok, ulehčí to žadatelům i úřadům práce, hodnotí sociolog

Příspěvek i doplatek na bydlení, na živobytí a přídavek na dítě by se měly sloučit, podávat by se měla jedna žádost. To je podle sociologa Daniela Prokopa dobrý krok. „V Anglii a dalších zemích to tak funguje, všechny dávky řeší jednu věc – chudobu rodin a domácností. Je zbytečné, aby byly čtyři dávky. Úřady práce jsou zahlceny čtyřmi žádostmi, čtyřmi procesy místo jednoho,“ říká sociolog, podle kterého by to mělo ulehčit jak žadatelům, tak úřadům práce, a zpřehlednit systém.

Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

autoři: Jan Pokorný , Daniel Prokop , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.