Sloučit čtyři příspěvky v jeden je správný krok, ulehčí to žadatelům i úřadům práce, hodnotí sociolog
Příspěvek i doplatek na bydlení, na živobytí a přídavek na dítě by se měly sloučit, podávat by se měla jedna žádost. To je podle sociologa Daniela Prokopa dobrý krok. „V Anglii a dalších zemích to tak funguje, všechny dávky řeší jednu věc – chudobu rodin a domácností. Je zbytečné, aby byly čtyři dávky. Úřady práce jsou zahlceny čtyřmi žádostmi, čtyřmi procesy místo jednoho,“ říká sociolog, podle kterého by to mělo ulehčit jak žadatelům, tak úřadům práce, a zpřehlednit systém.
Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Výzkum ombudsmana ukázal, že neziskové organizace účelně pomáhají s bydlením lidem v nouzi
Neziskovým organizacím se podle výzkumu ombudsmana daří zajišťovat bydlení lidem, kteří jej z různých důvodů získávají obtížněji než jiní.
-
Vláda je k občanům v nouzi lhostejná, říká ředitelka Platformy pro sociální bydlení Bírová
Sociální služby musí kvůli nedostatku financí omezovat svou činnost, ministr financí zároveň odmítá vrátit miliardy korun do Evropského sociálního fondu. Proč?
-
37 opatření pro vládu: Ve dvou letech musíme vynahradit to, co jsme ztratili, říká sociolog
Národní ekonomická rada vlády navrhla kabinetu celkem 37 opatření k vyššímu ekonomickému růstu. Na dokumentu se podilel i sociolog Daniel Prokop.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.