Po 11 letech otevřeme mimořádně veřejnosti Petrášův palác v Olomouci, láká mluvčí památkového ústavu
Stovky památek po celém Česku nabízejí speciální program. A návštěvníkům se taky na mnoha místech otevřou i běžně nepřístupné prostory. Začínají totiž Dny evropského dědictví, kterých se zúčastní i památky ve správě Národního památkového ústavu. „Otevřeme prostory, které nebývají veřejnosti přístupné, necháme nahlédnout pod pokličku péči o hrady a zámky a také pod ruce památkářů a odborníků o péči o památky,“ přibližuje mluvčí Národního památkového ústavu Blanka Černá.
Čtěte také
Jaké běžně nepřístupné prostory se návštěvníkům otevřou?
Například v Olomouci se po 11 letech veřejnosti mimořádně otevře Petrášův palác, dále hradní sklepy na státním hradě Landštejně, bude přístupný také Bredovský letohrádek u státního zámku Lemberk, a ještě bych mohla zmínit kastelánské prohlídky na státním zámku Slatiňany, které návštěvníky také zavedou do jinak nepřístupných prostor zámku.
Co všechno připravil na Dny evropského dědictví Národní památkový ústav? Klikněte zde.
Co je cílem letošního ročníku Dnů evropského dědictví? A jaká byla letošní sezona na památkách? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
„Večerní atmosféra zámku je opravdu působivá,“ láká kastelánka Konopiště. Nastane Hradozámecká noc
Přes sto hradů a zámků se dnes zapojí do Hradozámecké noci, kdy zůstávají přístupné i po setmění. Dění letošního ročníku se točí kolem rodu Habsburků a zámku Konopiště.
-
Zdražit vstupné na hrady a zámky byla nutnost. Třetiny památek se to ale nedotkne, říká náměstek
„Zdražení se nejvíce dotkne Lednice a Českého Krumlova. O něco méně pak Hluboké nebo Konopiště. Klíčové byly možnosti a potenciál objektů,“ popisuje Oldřich Pešek.
-
„Kdejací blbové prokopávají podlahy.“ Hašek bránil lipnický hrad před lovci legend, říká kastelán
Na hradě Lipnice nad Sázavou zanechal romantismus značné stopy. Vedeni jeho duchem, rozkopávali před sto lety lovci pokladů podlahy hradu, až si stěžoval Jaroslav Hašek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.