Vysoká spotřeba léků? U nás jsou příliš dostupné a hrazené, lidé je pak vrací do lékáren, vysvětluje farmaceut
Česko je světovou velmocí ve spotřebě léků na cukrovku. Vyplývá to z posledních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Přípravků na diabetes se u nás každoročně spolyká dokonce čtvrté největší množství na světě. Podobně jsme na tom i s léky na nemoci srdce a cév a další civilizační choroby. Proč to tak je? O tom mluvíme s farmaceutem Josefem Suchopárem.
Čtěte také
Česko se v žebříčku OECD umisťuje na předních příčkách dlouhodobě. Proč je u nás tak vysoká spotřeba léků? Je to tím, že jsme opravdu nemocní?
Má to spoustu důvodů a nemoci v tom hrají roli. Když se na tytéž řebříčky podíváte v jiných skupinách, zjistíte, že absolutními rekordmany v léčbě antidepresivy jsou lidé z Islandu. Souvisí to s tradicí předepisování léků, s jejich dostupností a se spoustou dalších faktorů.
U nás jsou prostě léky příliš dostupné, příliš hrazené, a z toho vyplývá, že jich spotřebováváme víc. Jedna věc je, kolik léků se předepíše, a druhá věc je, kolik těch léků pacienti skutečně využívají. A to lze pozorovat v lékárnách, když tam lidé vrací prošlé léky – je opravdu velké množství.
Jak je na tom Česko ve výpadcích některých léků? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Volání o pomoc. Jaké signály doprovází depresi, šikanu nebo poruchy příjmu potravy?
Šikana, sebevražedné myšlenky, úzkosti nebo poruchy příjmu potravy. Jaké signály tyhle jevy doprovázejí? Čeho si může všimnout okolí a jak nejlépe zareagovat?
-
Pro nevidomé s vzácnou Stargardtovou chorobou zatím věda lék nemá. Nadějí je genová terapie
Jako by si na ní pochutnali moli. Tak vypadá sítnice lidí, kteří mají vzácnou Stargardtovu chorobu.
-
Některé léky jsou pro ledviny napůl jedy, varuje nefrolog. Jak by měla vypadat péče o ledviny?
Kauření, nadužívání léků, které ledivnám škodí, káva. Co všechno vadí ledvinám? A jak by měla vypadat prevencie Poslechněte si rozhvor s neforologem Ivanem Rychlíkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.