Máme jeden z největších rozdílů mezi platy mužů a žen v Evropě, upozorňuje sociolog

13. březen 2024

Oceněná režisérka Daria Kashcheeva mluvila při předávání Českých lvů o tom, jak skloubit mateřství s kariérou. Pozornost médií ale vzbudilo i to, že byla během proslovu přerušena. Co si o rovnosti žen a mužů a skloubení mateřství a prací myslí sociolog Daniel Prokop? „Máme jeden z největších rozdílů mezi platy mužů a žen v Evropě. A jeden z velkých vlivů je penalizace za mateřství nebo za rodičovství. Ženy mají velký výpadek z práce a ani do 55 to na mzdách nedoženou,“ říká.

Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

autoři: Jan Pokorný , Daniel Prokop , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.