Rovnoprávnost mužů a žen: V roce 1920 jsme byli první zemí na světě, která ji měla v ústavě. Po 17. listopadu se vracíme k různým ideálům, na tento trochu zapomínáme, myslí si Silvie Lauder
Další dvojicí byl spisovatel a novinář Ondřej Neff a spisovatelka a novinářka Silvie Lauder. Společně se zamýšleli nad tím, jak si vedeme v otázce svobody a také rovnoprávnosti. „Může mě vzít čert, když odněkud slyším, že je nová totalita. Přál bych si, abychom měli stroj času a dokázali jsme autory těchto výroků přenést třeba do pětasedmdesátého roku – stačilo by vystrčit nos z baráku a chtěli by zpátky,“ říká Ondřej Neff. Jak daleko se posunula debata o rovnoprávnosti?
„Je tu zaparkovaný skříňák žluté barvě Veřejné bezpečnosti a je tam pán, který je v uniformě příslušníka Veřejné bezpečnosti. Musel jsem se smát, když jsem koukal, jak vypadá, protože má vlasy jako mánička až na ramena. Kdyby byl policajt tenkrát v roce 1989, tak by nůžky přišly ke slovu velmi brzy,“ odpověděl Neff na otázku, co ho na Národní třídě zaujalo.
Pečovat o ideály demokracie a svobody
Lauder upozornila v rozhovoru na křehkost ideálů, na kterých je postaven český stát. „Riziko ztráty ideálů se zvyšuje s nejrůznějšími událostmi, které se aktuálně dějí, například s válkou na Ukrajině nebo technologickým pokrokem. Je potřeba neustále o ideály demokracie a svobody pečovat a debatovat o nich,“ podotkla.
Podle spisovatele Neffa nadužívání některých pojmů v diskuzích vede k devalvaci jejich významu.
Ať už je to pojem dezinformace, nebo mě může vzít čert, když teď každou chvíli odněkud slyším, že je nová totalita. No, já bych lidem přál, aby se opravdu vrátili v čase do té totality,“ rozhořčil se.
„O nové totalitě často hovoří lidé, kteří jsou nejenom prominentními představiteli současné společnosti, ale také té minulé. Speciálně myslím předsedu hnutí ANO Andreje Babiše,“ doplnila Lauder.
Poslechněte si celý rozhovor v přiloženém audiu nahoře v článku.
Související
-
Rovnoprávnost všude nenajdete. Na slovenskou fujaru by měli...
Rovnost mezi pohlavími proniká téměř do všech umění a řemesel. Slovo téměř je v tuto chvíli velmi důležité, protože třeba na fujaru by podle zvyklostí měli hrát pou...
-
Skoro všechny nás z redakce vyhodili, vzpomíná Ondřej Neff na srpen 1968
Hostem je novinář a spisovatel Ondřej Neff, který byl v srpnu 1968 redaktorem Československého rozhlasu. A pokračuje i zpravodajská rekonstrukce 21. srpna 1968.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.