Skok z vodopádu i snídaně pro otrlé. Poslechněte si nejzajímavější letošní reportáže našich zpravodajů
Koncem roku někteří rádi bilancují. V Zápisníku zahraničních zpravodajů se ohlížíme za tím nejzajímavějším, co přinesl letošní rok. Reportáže našich zpravodajů nás zavedly vysoko na horské hřebeny i do městských ulic a dvorků, ochutnali jsme díky nim vybrané delikatesy i tradiční místní kuchyni a zkusili, jaké to je, když vám krví proudí zdravá dávka adrenalinu. Poslechněte si znovu výběr nejzajímavějších reportáží roku 2024.
Neobyčejná kadibudka
Které zvláštní místo, jste letos navštívili? Zpravodaj na Slovensku Ladislav Novák kvůli jednomu takovému vyrazil do Vysokých Tater. U Chaty pod Rysmi se můžete kochat nejvyhledávanějším výhledem na horské štíty, a to v naprostém soukromí. Je to totiž výhled ze záchodu.
Čtěte také
Zdejší slavnou kadibudku se skleněnou stěnou před časem strhl vítr, parta nadšenců si ale proslavenou atrakci nenechala vzít.
Vindobona opět na kolejích
O jiný typ obnovy se zasloužili němečtí železničáři, kteří se rozhodli vdechnout nový život legendárnímu Delfínovi neboli Vindoboně. Lokomotiva nazývaná podle svého charakteristického tvaru nebo také podle spoje, na kterém jezdila nejčastěji, se pro NDR kdysi stala symbolem touhy po svobodě. Teď se jeden její exemplář dočkal důkladné opravy, jak ve své reportáži přiblížil zpravodaj v Německu Václav Jabůrek.
Čtěte také
Kdyby Česko mělo moře...
Zpravodajka v Polsku Kateřina Havlíková zase letos během svých reportážních cest zjistila, že i my Češi máme svou námořnickou písničku, přestože nemáme moře ani námořnictvo. Háček tkví v tom, že ji složili Poláci a zpívá se polsky. V písničce Czeska Szanta, která letos oslavila10 let, například vztyčují českou vlajku nad Královcem.
Snídaně pro otrlé
Z mnoha gastronomických zážitků, o kterých naši zpravodajové letos ve svých reportážích vyprávěli, jsme vybrali poměrně nedávnou zkušenost Štěpána Macháčka. I někoho tak otrlého jako on totiž dokázala vykolejit tradiční kuchyně v libanonských horách. Syrová ovčí játra neboli kasbe najje si tam místní s oblibou dopřávají k snídani, obědu i k večeři.
Čtěte také
Skok z vodopádu
Pořádnou jízdu, jen trochu jiného druhu, zažila letos taky zpravodajka Zdeňka Trachtová, která čas od času vyrazí i mimo Brusel a unijní instituce. Pro jeden ze svých výletů si vybrala údolí smaragdové řeky Soči ve Slovinsku, které je jak vystřižené z cestovatelského katalogu.
S nádhernou panenskou přírodou ale ostře kontrastuje nadšený a někdy i vyděšený jekot některých návštěvníků. Kaňony na Soči jsou totiž vyhlášeným místem pro provozování tzv. canyoningu. Hladinu adrenalinu si stejně jako ona můžete polechtat třeba v kaňonu Sušec v Triglavském národním parku.
Čtěte také
Sousedka liška
A na závěr se spolu s Jaromírem Markem vypravíme do míst, kde lišky dávají dobrou noc. Překvapivě to není žádný zapadákov, ale samotná britská metropole. V londýnské aglomeraci jich totiž žije nejméně deset tisíc a setkat se s nimi na ulici nebo na vlastním dvorku proto není zas taková vzácnost. Noru si už před lety vyhloubily také u Janet a Dena na zahradě.
Související
-
Škodovka s plachtami a česká vlajka nad Královcem. Jak vznikla česká námořní písnička v polštině?
Píseň Czeska Szanta na vlně virální kampaně Make Królewiec Czech Again pořádně poznal nejen polský internet. Před deseti lety ji složila polská kapela Poszukiwacze.
-
Lišky jsou v Londýně jako doma. U Janet a Dena na zahradě jich už vyrostlo několik generací
Když o nějakém místě řeknete, že tam lišky dávají dobrou noc, máte na mysli zapadákov. To o Londýně rozhodně neplatí, přesto právě tam lišku můžete velmi snadno potkat.