S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů
Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligence šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?
Jaké je nejcitlivější místo na těle lachtana?
Myslím, že to je bříško a okolo pupíku, to je citlivé místo, na které lachtan dovolí jenom nám třem chovatelům lachtanů sáhnout.
Než se člověk k něčemu takovému dostane, co všechno musí udělat?
Čtěte také
Veterinární prohlídku s nimi začínáme trénovat po roce a půl, kdy je odstaví matka. Lachtan nás nepotřebuje, je v rukou matky, která mládě kojí, stará se o něj. A v tom roce a půl tam přijdeme s píšťalkou a kyblíkem ryb. Pískneme, dáme mu rybu, a jak to jsou inteligentní zvířata, tak si spojí – aha, on písknul, a to vždycky dostanu rybu. Bříško lachtana naučíme za plus minus půl roku. Přijde k nám, lehne si a na gesto, kdy otočíme dlaň vzhůru k obličeji, si lehne a odhalí nám bříško. Je to velký výraz důvěry mezi námi a lachtanem, ví, že mu neublížíme, že jsme kamarádi.
Lachtan je učenlivé zvíře?
Říká se, že dospělí lachtani jsou plus minus ve věku šestiletého dítěte. Dokážou od nás odkoukat, jak se otevírají dveře, takže v zázemí musíme zamykat, protože když nezamkneme, tak si začnou po zázemí chodit, jak se jim zlíbí. Když má lachtan něco kolem 50 kilo, pořád ještě jsme schopni ho ovládat, ale když má 300 kilo a ví, že s ním nehneme, tak už by to mohl být problém.
Může mít chovatel lachtanů a jejich cvičitel respekt? Nebo si to nemůže dovolit a zvíře musí vědět, že nad ním máte převahu?
Je to takový dialog, co s lachtany děláme. Já respektuji je, přece jenom to jsou šelmy a mají tlamu plnou zubů, oni zase berou mě, „šéfa“ harému, když tam přijdu. Ale respekt před nimi pořád člověk musí mít, nesmíme se k nim otáčet zády, protože by nás mohli chytit za nohu nebo kousnout do hýždí. Jsou inteligentní a vědí, když se na ně nedíváme.
Evidentně potřebujete komunikaci s lachtanem?
Když člověk může být ve vodě s lachtanem, v jeho teritoriu, přirozeném prostředí, je to úžasný zážitek. Moc rádi jezdíme s lachtany na klouzačce, vždycky první jede lachtan, nechtěl bych, aby mi spadl na záda. Chodíme s nimi i do vody, když skočíte do bazénu a on připlave k vám, je to úžasný zážitek. Ve vodě má lachtan nad námi stoprocentní převahu a moc dobře to ví.
Jak dlouho vydrží lachtan bez nádechu pod vodou? Poslechněte si celý rozhovor s vrchním chovatelem lachtanů v pražské zoo Jakubem Mezeiem.
Související
-
Výborná v Himálajích. Sledujte benefiční dobrodružnou expedici na Radiožurnálu
Cesta na motorkách k ledovcovému jezeru, rafting na Indu a výstup na šestitisícovku. To vše pro dobrou věc. Pomáhejte s partou dobrodruhů a Lucií Výbornou dětem v Indii.
-
Šárka Šáfrová: Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jak chytit kapra
Dobrodružná výprava do městské džungle. To je podtitul nového dokumentárního filmu Planeta Praha, na kterém se podílel i zoolog Ondřej Sedláček. Jak vnímal filmový žánr?
-
V zoo je nyní lachtanům lépe než ve volné přírodě, říká chovatel Jakub Mezei
Na první pohled vypadá hra s lachtany v zoo jako show. Vrchní ošetřovatel Jakub Mezei ale vysvětluje, že o drezúru pro obveselení návštěvníků tu vůbec nejde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.