Rudolf Jindrák: Velvyslankyně ve Vídni měla dát prezidentovi přesnější informaci

Miloš Zeman se omluvil bývalému vídeňskému starostovi, kterého nespravedlivě nařkl, že Vídeň v době jeho působení nepřispěla „ani šilink“ na činnost českojazyčné školy. Chybu na sebe nakonec vzala velvyslankyně. Byla to jenom její chyba? Nejenom na tyto otázky odpovídá ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

„Jde o nešťastnou událost, došlo k tomu souběhem několika okolností. Pan prezident dostal od paní velvyslankyně informaci, která nebyla úplně přesná, neříkám, že byla chybná,“ vysvětluje s tím, že město Vídeň přispívá na činnost české školy některými jednotlivými projektovými penězi, nikoliv v pravidelném zákonném rámci.

Čtěte takéZeman se přes mluvčího omluvil za kritiku bývalého starosty Vídně. Tvrdí, že dostal chybné informace

Na otázku moderátora Tomáše Pancíře, zda šlo jenom o chybu paní velvyslankyně, odpovídá kladně – před vystoupením Miloše Zemana mu měla dát informaci přesnější.

„Přátelské setkání s krajany bylo hezky připravené, akorát tato záležitost to trošku zastínila,“ dodává.

Cesta do Číny

Miloš Zeman se na konci dubna chystá do Číny na summit o projektu takzvané hedvábné stezky. Program je podle Jindráka hotov, potvrzené je setkání s čínským prezidentem. S Vladimirem Putinem se Zeman potká, nicméně se neplánuje zvláštní bilaterální schůzka.

Připomíná také, že Miloš Zeman se chce sejít s představiteli firmy Huawei. „Nepředpokládám, že by se to řešilo v rámci konference, možná v kuloárech,“ uzavírá. 

autoři: Tomáš Pancíř , prh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...