Rozštěp rtu, vznik a léčba

6. září 2004
Zdraví

Rozštěpy, které se objevují v obličejové části mohou postihnout horní ret, horní patro i měkké tkáně v zadní části úst. Děti s tímto defektem mají problémy při kousání, žvýkání a mluvení. Rozštěp horního rtu je vrozená vada, která vzniká už v nitroděložním vývoji. Plastický chirurg z Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech Svatopluk Svoboda říká, že nedojde ke srůstu dvou částí zárodků vznikající dětské hlavičky.

Svoboda: Je to ve velmi časném průběhu těhotenství, zhruba mezi čtvrtým a pátým týdnem. V té době často maminka ještě ani neví, že je v jiném stavu. Rozštěp rtu je vada podmíněná geneticky, která se přenáší na potomky, ale vždy je takzvaně multifaktoriální.

Pro rodinu je důležité vědět, zda vrozený defekt hrozí. Ke snížení rizika se doposud doporučovalo užívání kyseliny listové před i během těhotenství. Přesto však se prakticky neví, jak rozštěpu horního rtu předejít. Odborníci dnes mají k dispozici mnoho našich i zahraničních studií pojednávajících o tom, co vznik rozštěpu ovlivňuje.

Svoboda: Přišlo se na vliv mnoha různých faktorů. Mohou být ze zevního prostředí, třeba chemické a také zdravotní, například působení určitého typu viru. Žena v těhotenství onemocní chřipkou a to může spolupůsobit na vzniku této vady.

Při léčbě rozštěpu je pro plastického chirurga důležité, v jakém stádiu se projevuje, jde-li o rozštěp horního rtu nebo i čelisti či tvrdého a měkkého patra.

Svoboda: Podle toho se pak řídí celková léčba. Primárně se začíná opravou rtu, aby dítě mohlo bez problémů přijímat potravu a tato operace se provádí mezi třetím a šestým měsícem života dítěte. Výsledky bývají velice dobré a po několika korekcích je jizvička nenápadná.

autor: svp