Rozmíška kolem Tchaj-wanu je zatím symbolická. Čína by se střelila do vlastní nohy, míní Zahradník
Jaké ekonomické dopady může mít návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu? Může napětí mezi Čínou a USA zásadněji ovlivnit i českou ekonomiku? A co čekají analytici od zítřejšího jednání České národní banky o nastavení úrokových sazeb? Tomáš Pancíř se ptal analytika České spořitelny Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády.
Šéfka americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová včera přiletěla na Tchaj-wan, dnes už jej opustila. Čína už dopředu hrozila Spojeným státům, že případná návštěva bude mít následky, následně zahájila čínská armáda vojenské cvičení.
Reagují na to všechno už nějak výrazněji světové trhy? Má to zesílené napětí mezi Spojenými státy a Čínou už teď nějaké ekonomické dopady?
Před tím, než jsem šel do studia, jsem se díval na dva indikátory, které obvykle obzvlášť v americkém případě velmi pružně reagují na jakékoliv zásadní impulzy: to jest kurz dolaru a vývoj na newyorské burze. Newyorská burza zatím krátce po otevření mírně posiluje a ani u amerického dolaru jsem nezaznamenal znatelný pokles jeho hodnoty.
Čtěte také
Z tohoto pohledu si myslím, že případná negativní reakce finančních nebo devizových trhů se zatím nedostavila. Uvidíme, co přinesou další dny a zda ty výroky z čínské strany nebyly pouze svalnatými slovy, podobnými, které jsme zažívali v letech 2018-19 při předcházející celní válce.
Dá se to chování trhů, tedy vývoj kurzu dolaru a kurzů na newyorské burze, přeložit tak, že se investoři v tuto chvíli neobávají toho, že by Čína přistoupila k zásadnějším ekonomickým sankcím nebo postihům směrem ke Spojeným státům?
Momentálně to tak vnímám, protože jinak bývá reakce na stejné impulzy velmi prudká a okamžitá – viz koneckonců nejrůznější výkyvy ve vývoji ruské agrese na Ukrajině, kdy zejména akciové tituly v podstatě ve všech klíčových světových centrech, včetně newyorského, reagovaly extrémně prudce.
Čtěte také
Kvůli tomu, že je Evropa tak blízko válečnému konfliktu, dolar za tu dobu posílil na nejsilnější hodnotu za zhruba 20 let. Na ten impulz trhy reagovaly, tento zatím nechávají bez silnější reakce.
Už jsem mluvil o tom, že Čína v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů už včera zahájila vojenské cvičení. To podle představitelů Tchaj-wanu znamená faktickou blokádu tchajwanského vzdušného a námořního prostoru. Může toto mít ekonomické následky? Hrozí, že to naruší dodávky zboží z Asie, z Tchaj-wanu třeba do Evropy?
Opět si myslím, že kdyby se to naplnilo, tak je to z pohledu Číny střelba do vlastní nohy. Nejen že je Čína velmi pragmatická, jistým způsobem je i velmi pokrytecká z důvodu, že Tchaj-wan paradoxně hraje v zahraničním obchodě Číny poměrně významnou roli, je jakýmsi jejím „skrytým třetím koněm“.
Spousta exportu, respektive spousta obratu čínského zahraničního obchodu se uskutečňuje právě přes Tchaj-wan. Nejsem odborník na námořní dopravu, ale nedokážu si představit, že by Čína v rámci té blokády uvolňovala plavidla, která jsou spojena s jejím vlastním exportem a blokovala ta čistě tchajwanská.
Čtěte také
Mimochodem, když mluvíte o obchodních vztazích mezi Čínou a Tchaj-wanem, tak Čína směrem k Tchaj-wanu už včera přijala sankce: přerušila dodávky písku na Tchaj-wan a naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby z Tchaj-wanu. Může to mít nějaký citelnější efekt, nebo je to spíš symbolické gesto?
Hlasoval bych za b), za předpokladu, že se výčet těch položek nebude rozšiřovat a tato politika nebude eskalovat. Ale v tom výčtu, který jste zmínil, si myslím, že je to opravdu symbolické gesto.
Jaký by případná eskalace ovlivnila českou ekonomiku a jaký dopad na ni měla cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan před dvěma lety? A nakolik mohou být západní země nezávislé na dovozu energetických technologií z Číny? Poslechněte si celý rozhovor vedený Tomášem Pancířem.
Související
-
Polední publicistika: Nezodpovědní turisté. Pelosiová v Tchaj-peji. Rosničky pod palbou
Jaké zkušenosti s turisty mají správci tuzemských chráněných území? Cesta předsedkyně dolní komory amerického Kongresu na Tchaj-wan. Meteorologové a sociální sítě.
-
Razantní zvýšení úrokových sazeb k inflaci přispělo, podniky zvedly ceny o to víc, míní Švejnar
Přesáhne základní úroková sazba sedm procent? Omezuje skutečně centrální banka zvyšováním sazeb inflaci? Pomohlo by, kdyby se v Česku platilo eurem?
-
Inflace užírá střední třídě úspory a chudým zbývá stěží na přežití. Co radí Daniel Prokop?
Jak se české domácnosti potýkají se zdražováním a inflací? „Zatím chybí podpora ze strany státu, která by směřovala na středně velkou ohroženou skupinu,“ říká Prokop.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.