Rozděleni klimatem? Reportážní seriál se ptá, jak Čechy trápí starosti o planetu
Tým sociologů pro Radiožurnál zjišťoval, jak se Češi staví k otázkám změn klimatu a životního prostředí. Z průzkumu vyplynulo, že naprostá většina jich bere změnu klimatu vážně a 63 procent respondentů navrhuje začít s jejím řešením hned. Jak by to podle nich mělo vypadat v praxi? Jsou Češi ochotni přejít od slov k činům? Nový seriál Radiožurnálu ukazuje, jak o životním prostředí přemýšlejí lidé z různých sociálních tříd. V čem se rozcházejí? Poslechněte si denně vždy v 8:50.
Všechny epizody
-
1
Lékařka Eva Baxová: normálně se zajímat o životní prostředí a neoddalovat řešení
-
2
IT specialista Aleš Jeník: Spoustou menších věcí ovlivnit celek
-
3
Truhlář Zbyněk Nyč: Dokud se nezmění myšlení člověka, nezmění se nic
-
4
Psychiatrička Jana Anna Uhrová: Měli bychom přibrzdit, nejsme poslední generace na Zemi
-
5
Zahradník Filip Šimandl: Snažím se děti vychovat tak, aby měly lepší přístup k životnímu prostředí
-
6
Důchodkyně Jaroslava Dušková: Plastové obaly střádám, nové nekupuji
Čtěte také
Sociologové z agentur PAQ Research, STEM a CVVM změřili v reprezentativním výzkumu pro Český rozhlas uhlíkovou stopu, kterou Češi a Češky vytvářejí spotřebou elektřiny, vytápěním, pozemní i leteckou dopravou a spotřebou jídla.
Ač se Česko řadí mezi menší státy, s 9,8 tunami CO2 na hlavu jsme v roce 2017 měli páté nejvyšší emise skleníkových plynů v Evropské unii a dvacáté na světě. Přibližně polovina z tohoto čísla leží mimo přímý vliv jednotlivců, tvoří ji emise z průmyslu, pracovišť a dalších oblastí. Výzkum projektu Rozděleni klimatem? se ale zaměřil hlavně na tu část, kterou lidé přímo ovlivňují svým spotřebním chováním a životním stylem.
Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu!
Kompletní výsledky výzkumu najdete na serveru iROZHLAS spolu s unikátní kalkulačkou, díky níž zjistíte, jakou uhlíkovou stopou přispíváte ke znečištění prostředí právě vy. Spolu s výsledkem vám ukáže, jak si vedete ve srovnání se zbytkem společnosti i svými sousedy.
Sociologický průzkum zaměřený na otázky klimatu navazuje na předloňský projekt Českého rozhlasu nazvaný Rozděleni svobodou, který zkoumal uspořádání české porevoluční společnosti. V něm tým sociologů napříč institucemi definoval šest skupin obyvatel podle jejich příjmů, majetku a kontaktů. Pokud chcete vědět, do které ze sedmi současných společenských tříd by výzkumníci zařadili právě vás, zjistíte to ve starší aplikaci na serveru iROZHLAS.
Čím šest společenských tříd v Česku, které projekt popsal, zvyšuje svoji uhlíkovou stopu? Jak to souvisí s jejich postoji ke klimatické krizi a jakými způsoby mohou různé skupiny zátěž CO2 snižovat? Sledujte projekt Rozděleni klimatem? na serveru iRozhlas a na naší sesterské stanici Český rozhlas Plus.
Související
-
Jak se žije Čechům 30 let od revoluce? Poslechněte si kompletní seriál reportáží Rozděleni svobodou
Jak vypadá česká společnost po 30 letech od sametové revoluce? Proč se veřejným prostorem tak často nese spojení „rozdělená společnost“?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.