Rozděleni klimatem? Reportážní seriál se ptá, jak Čechy trápí starosti o planetu

15. květen 2021

Tým sociologů pro Radiožurnál zjišťoval, jak se Češi staví k otázkám změn klimatu a životního prostředí. Z průzkumu vyplynulo, že naprostá většina jich bere změnu klimatu vážně a 63 procent respondentů navrhuje začít s jejím řešením hned. Jak by to podle nich mělo vypadat v praxi? Jsou Češi ochotni přejít od slov k činům? Nový seriál Radiožurnálu ukazuje, jak o životním prostředí přemýšlejí lidé z různých sociálních tříd. V čem se rozcházejí? Poslechněte si denně vždy v 8:50.

Všechny epizody

Čtěte také

Sociologové z agentur PAQ Research, STEM a CVVM změřili v reprezentativním výzkumu pro Český rozhlas uhlíkovou stopu, kterou Češi a Češky vytvářejí spotřebou elektřiny, vytápěním, pozemní i leteckou dopravou a spotřebou jídla.

Ač se Česko řadí mezi menší státy, s 9,8 tunami CO2 na hlavu jsme v roce 2017 měli páté nejvyšší emise skleníkových plynů v Evropské unii a dvacáté na světě. Přibližně polovina z tohoto čísla leží mimo přímý vliv jednotlivců, tvoří ji emise z průmyslu, pracovišť a dalších oblastí. Výzkum projektu Rozděleni klimatem? se ale zaměřil hlavně na tu část, kterou lidé přímo ovlivňují svým spotřebním chováním a životním stylem.

Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu!

Kompletní výsledky výzkumu najdete na serveru iROZHLAS spolu s unikátní kalkulačkou, díky níž zjistíte, jakou uhlíkovou stopou přispíváte ke znečištění prostředí právě vy. Spolu s výsledkem vám ukáže, jak si vedete ve srovnání se zbytkem společnosti i svými sousedy.

Sociologický průzkum zaměřený na otázky klimatu navazuje na předloňský projekt Českého rozhlasu nazvaný Rozděleni svobodou, který zkoumal uspořádání české porevoluční společnosti. V něm tým sociologů napříč institucemi definoval šest skupin obyvatel podle jejich příjmů, majetku a kontaktů. Pokud chcete vědět, do které ze sedmi současných společenských tříd by výzkumníci zařadili právě vás, zjistíte to ve starší aplikaci na serveru iROZHLAS.

Čím šest společenských tříd v Česku, které projekt popsal, zvyšuje svoji uhlíkovou stopu? Jak to souvisí s jejich postoji ke klimatické krizi a jakými způsoby mohou různé skupiny zátěž CO2 snižovat? Sledujte projekt Rozděleni klimatem? na serveru iRozhlas a na naší sesterské stanici Český rozhlas Plus.

autor: and
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...