Rozděleni klimatem? Reportážní seriál se ptá, jak Čechy trápí starosti o planetu

Lékařka Eva Baxová: normálně se zajímat o životní prostředí a neoddalovat řešení

Ze šesti sociálních tříd, které pro Český rozhlas předloni zmapovali sociologové v projektu Rozděleni svobodou, je nejvýše postavenou takzvaná zajištěná střední třída. Jde o skupinu obyvatel, která se nemusí trápit tím, kde vzít peníze na novou pračku nebo ledničku. Tato třída za sebou podle sociologů zanechává největší uhlíkovou stopu, a to především kvůli cestování, zároveň se ale o životní prostředí zajímá a je ochotná se do jisté míry uskromnit.

Eva Baxová, všeobecná praktická lékařka

„Tady jsme si nechali vybudovat koupací jezírko, abychom to tu osvěžili, a zároveň jsme nechtěli bazén, nějakou modrou skvrnu, která by sem nezapadla. Pár let jsme zjišťovali, jak udržet na zahradě vodu,“ popisuje praktická lékařka Eva Baxová, která žije s manželem v domku uprostřed zeleně na okraji Plzně.

Užitečný relax

Za plotem a za vzrostlými keři se rozprostírá pole, které zatím obhospodařují zemědělci a kde možná časem vyrostou další domy.  Josef Baxa je soudcem Nejvyššího správního osudu a polovinu týdne tráví v Brně. Děti dávno vylétly z hnízda a mají své rodiny.  Volný čas, kterého není nazbyt, paní domu věnuje zahradě plné rostlin, vysévá pestré luční kvítí a každoročně s manželem pořizují kokony čmeláků.

„Jezírko není jen na koupání – pozorujeme tu ptáky, koupili jsme si knížku, abychom je poznali.  Měli jsme tu i ledňáčka. V květnu tu pravidelně přistává párek kachen. Voda přináší spoustu života,“ usmívá se lékařka.

Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu!
Kompletní výsledky výzkumu k projektu Rozděleni klimatem? najdete na serveru iROZHLAS spolu s unikátní kalkulačkou, díky níž zjistíte, jakou uhlíkovou stopou přispíváte ke znečištění prostředí právě vy. Spolu s výsledkem vám ukáže, jak si vedete ve srovnání se zbytkem společnosti i svými sousedy.

Kromě jezírka, které oku lahodí, udržují Baxovi vodu i jinak a začali s tím dávno předtím, než se to stalo módou. „V zemi je zakopaný starý pivovarský tank o dvaceti kubících a do něj chytáme dešťovou vodu na zalévání zahrady," ukazuje Eva Baxová.

Aspoň takhle se chovat k přírodě, je pro každého minimum. Pak už by se měli ti osvícení vládní představitelé zabývat většími problémy, jako je udržitelnost vody v krajině. Odborníci vědí, jak se to má dělat, teď už to jen realizovat.“

Čtěte také

Sociologický výzkum pro Český rozhlas ukazuje, že problémy spojené s poškozováním životního prostředí výrazně naléhavěji pociťují ženy.  Ani Eva Baxová není výjimkou: „Všichni víme, že globální poškozování životního prostředí je velký problém, někde se musí začít a někdo musí nastavit laťku. Evropa by na to neměla rezignovat, oddalovat řešení do příštích generací a dělat, že se nás to netýká třeba kvůli tomu, že máme pandemii.“

To už z Evy Baxové mluví lékařka a předsedkyně plzeňské pobočky Sdružení praktických lékařů.

MHD, to už radši elektromobil 

Výzkum ukazuje, že zajištěná střední třída po sobě zanechává větší uhlíkovou stopu kvůli cestování autem a letadlem. Tady je velký prostor pro šetření. Jenže přestoupit z auta do autobusu nebo tramvaje není pro lidi, kteří počítají každou minutu, příliš reálné. 

Čtěte také

„Asi se mi v mém věku už nechce jezdit do práce MHD, ačkoliv jsem to tak léta dělala. Na to nemám čas. Možná si pořídit elektromobil, jestli tohle je řešení,“ pokládá Eva Baxová řečnickou otázku a usměje se poznámce o cestě do práce na elektrokole. „Abych přijela do práce zmoklá, tak to opravdu ne. Taky pomůže tolik nelétat, ale to mi nevadí. Moje práce není postavená na dlouhých přesunech,“ dodává.

Peníze neznamenají nezodpovědnost

Jestliže má movitější část společnosti vyšší spotřebu, má i větší negativní dopady na životní prostředí? Eva Baxová sedí u počítače ve své ordinaci v plzeňské čtvrti Doubravka a přemýšlí nad otázkou. Nepovažuje to ale za pravidlo nebo za nutné zlo. I ti movitější se mohou zajímat o životní prostředí a tomu přizpůsobit i chování. Když uspokojí své potřeby, víc se zajímají o okolí, a mohou do ochrany prostředí investovat peníze,“ konstatuje.

Praktická lékařka Eva Baxová jako typický zástupce zajištěné střední třídy podporuje většinu politických opatření včetně dotací, která mají například zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na úkor uhlí. Solární panely na střeše jejich domu jsou toho jasným důkazem.

Eva Baxová, všeobecná praktická lékařka
autoři: Ľubomír Smatana ,
Spustit audio

Související