Rozděleni klimatem? Reportážní seriál se ptá, jak Čechy trápí starosti o planetu
Důchodkyně Jaroslava Dušková: Plastové obaly střádám, nové nekupuji
Lidé, kteří se potýkají s chudobou, se k přírodě chovají překvapivě stejně šetrně, jako třeba mladí bohatí IT specialisté. Ekologické chování překvapivě sbližuje i zdánlivě nesourodé sociální skupiny. Velmi podobně se k ochraně přírody staví takzvaná nastupující kosmopolitní třída s vysokými výdělky a lidé s nízkými příjmy. Příkladem je invalidní důchodkyně z Bohumína Jaroslava Dušková.
Čtěte také
Tohle docela přesně ilustruje přístup ohrožené třídy k ekologii – Jaroslava Dušková obaly znovu používá ani tak ne kvůli hodnotovým postojům, ale zkrátka protože tak ušetří.
V domácnosti ženy, které po zaplacení všech nutných výdajů zůstanou na měsíc asi dva tisíce, to ani jinak nejde.
Třikrát týdně na dialýzu
Ještě před dvěma roky uklízela sociální byty Armády spásy, pak se ale její zdravotní stav rapidně zhoršil, ledviny jí fungují jen na osm procent, třikrát týdně jezdí na dialýzu. „Mojí největší starostí je udržovat svůj jídelníček, pitný režim, a jezdit na dialýzu,“ říká Jaroslava, která žije sama.
Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu!
Kompletní výsledky výzkumu k projektu Rozděleni klimatem? najdete na serveru iROZHLAS spolu s unikátní kalkulačkou, díky níž zjistíte, jakou uhlíkovou stopou přispíváte ke znečištění prostředí právě vy. Spolu s výsledkem vám ukáže, jak si vedete ve srovnání se zbytkem společnosti i svými sousedy.
K jednopokojovému obecnímu bytu se těžce propracovala ze sociálního bydlení, tady v bohumínské části Pudlov, kousek od železniční trati si s partou sousedů ještě udržuje i malou zahrádku.
Pudlovské kaskády
Invalidní důchodkyně ani tady neutratí zbytečně ani korunu, co může, si vyrobí sama, třeba zálivky nebo postřiky. „Veškeré přípravky stojí strašně moc peněz,“ vysvětluje.
Čtěte také
A pak mě téměř spiklenecky vede do zákoutí, kde mi pyšně ukazuje systém na zachycení dešťové vody na zalévání – říkají tomu pudlovské kaskády. „Z kdejaké kůlny je svedena voda do sudu a do vany,“ ukazuje.
U sebe v kuchyni mi pak Jaroslava Dušková ukazuje výživový list, kterým se řídí kvůli onemocnění ledvin. Kličkuje mezi cenou a dietou. Nemá čas zjišťovat, v jaké zemi a za jakých podmínek byly potraviny vyrobené. „Dialýza člověka unavuje,“ popisuje paní Jaroslava.
Související
-
Jak se žije Čechům 30 let od revoluce? Poslechněte si kompletní seriál reportáží Rozděleni svobodou
Jak vypadá česká společnost po 30 letech od sametové revoluce? Proč se veřejným prostorem tak často nese spojení „rozdělená společnost“?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka