Odpad je absence kreativity, tvrdí propagátor cirkulární ekonomiky a zakladatel unikátního tržiště

26. březen 2020
Podcast Budoucnost R

Obejdeme se v budoucnosti zcela bez odpadů? Podle Cyrila Klepka, zakladatele digitálního tržiště s odpadem Cyrkl, se k tomu můžeme minimálně přiblížit. Založil proto speciální digitální držiště, díky kterému se i některé odpadní materiály znovu stávají surovinami.

Na webu Cyrkl.cz, který Cyril Klepek založil, už dnes najdete různé druhy materiálů, které firmy neumí využít: od odřezků a přebytků z plastu přes použité přepravky a palety až po směs antuky a sádry vzniklou jako odpad z licích forem. 

Co je ale pro jednu firmu odpad, pro jinou může být kvalitní zdroj druhotných surovin. Cílem týmu Cyrila Klepka tak je propojovat jednotlivé firmy a snižovat množství odpadu, které skončí na skládkách. 

Cirkulární ekonomika je systém, v němž materiály obíhají po co nejdelší dobu. Odpad je absence kreativity.
Cyril Klepek

Cyril Klepek ale chce jít ještě dál. Zdůrazňuje, že v ideálním případě by se firmy měly naučit přemýšlet nad svými produkty tak, aby při jejich výrobě vznikalo jen minimum odpadu.

„Cirkulární ekonomika není nic jiného, než dělat to správně. Když obaly skončí na skládce, jde o špatně nadesignovaný produkt. Pokud firma produkt nadesignuje správně, je schopná ho opravit a dál využít, má dlouhou životnost,“ vysvětluje. „Ideální scénář je, když mají lidé produkty rádi a používají je dlouho.“

Jak podcast odebírat v mobilní aplikaci mujRozhlas?

  • Zobrazte si v aplikaci podcasty
  • Klikněte na Budoucnost R
  • V pravém horním rohu nad obrázkem byste měli vidět tři tečky
  • Klikněte na tečky a z nabídky vyberte Přidat pořad do mujPlaylist
  • Budoucnost R pak už vždycky najdete – stačí na liště kliknout na ♥mujPlaylist

Osm tun plastů

Odpady jsou jedním z velkých ekologických témat dnešní doby. Jeden příklad za všechny: každý rok ve světových oceánech skončí na osm milionů tun plastu. OSN v této souvislosti mluví o planetární krizi. 

Jsou plasty největším problémem současnosti? Co všechno mohou v boji proti odpadům udělat firmy? A jak může „pronájem“ změnit povahu moderní ekonomiky? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R s Cyrilem Klepkem.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související