Odpad je absence kreativity, tvrdí propagátor cirkulární ekonomiky a zakladatel unikátního tržiště
Obejdeme se v budoucnosti zcela bez odpadů? Podle Cyrila Klepka, zakladatele digitálního tržiště s odpadem Cyrkl, se k tomu můžeme minimálně přiblížit. Založil proto speciální digitální držiště, díky kterému se i některé odpadní materiály znovu stávají surovinami.
Na webu Cyrkl.cz, který Cyril Klepek založil, už dnes najdete různé druhy materiálů, které firmy neumí využít: od odřezků a přebytků z plastu přes použité přepravky a palety až po směs antuky a sádry vzniklou jako odpad z licích forem.
Co je ale pro jednu firmu odpad, pro jinou může být kvalitní zdroj druhotných surovin. Cílem týmu Cyrila Klepka tak je propojovat jednotlivé firmy a snižovat množství odpadu, které skončí na skládkách.
Cirkulární ekonomika je systém, v němž materiály obíhají po co nejdelší dobu. Odpad je absence kreativity.
Cyril Klepek
Cyril Klepek ale chce jít ještě dál. Zdůrazňuje, že v ideálním případě by se firmy měly naučit přemýšlet nad svými produkty tak, aby při jejich výrobě vznikalo jen minimum odpadu.
„Cirkulární ekonomika není nic jiného, než dělat to správně. Když obaly skončí na skládce, jde o špatně nadesignovaný produkt. Pokud firma produkt nadesignuje správně, je schopná ho opravit a dál využít, má dlouhou životnost,“ vysvětluje. „Ideální scénář je, když mají lidé produkty rádi a používají je dlouho.“
Jak podcast odebírat v mobilní aplikaci mujRozhlas?
- Zobrazte si v aplikaci podcasty
- Klikněte na Budoucnost R
- V pravém horním rohu nad obrázkem byste měli vidět tři tečky
- Klikněte na tečky a z nabídky vyberte Přidat pořad do mujPlaylist
- Budoucnost R pak už vždycky najdete – stačí na liště kliknout na ♥mujPlaylist
Osm tun plastů
Odpady jsou jedním z velkých ekologických témat dnešní doby. Jeden příklad za všechny: každý rok ve světových oceánech skončí na osm milionů tun plastu. OSN v této souvislosti mluví o planetární krizi.
Jsou plasty největším problémem současnosti? Co všechno mohou v boji proti odpadům udělat firmy? A jak může „pronájem“ změnit povahu moderní ekonomiky? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R s Cyrilem Klepkem.
Související
-
Jen třídit nestačí. Zákazníci by měli víc tlačit na výrobce, tvrdí odborník na cirkulární ekonomiku
Třídíte? Pravděpodobně ano. Alespon to vyplývá ze statistik, podle kterých odpady třídí tři čtvrtiny Čechů.
-
Nejen plasty nebo komunální odpad trápí lidstvo. Jihovýchod...
Bioodpad představuje další z problémů planety a ten, kdo ho dokáže rozumně zlikvidovat, respektive znovu využít, může vydělat velké peníze. V Thajsku se o to pokouš...
-
Třídíme, ale nerecyklujeme. „Polovina odpadu končí na skládkách,“ říká Cyril Klepek
Spotřeba materiálu na jednoho obyvatele Evropské unie je až 16 tun ročně, ale pouhých 5 procent se vrátí zpět do systému. V souvislosti s budoucím nedostatkem...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.