Robert Změlík
Od úspěšného sportovce k podnikateli - takovou cestou prošel Robert Změlík, první český olympijský vítěz v desetiboji, podle něhož se adrenalin při sportovním klání nedá porovnat s jakýmkoliv podnikatelským úspěchem. Proto se ke sportu rád a pravidelně vrací. Hanka Shánělová se jej v dopoledním vysílání ptala na Odznak všestrannosti olympijských vítězů i na vítězný olympijský závod v Barceloně nebo na jeho nástupce Romana Šebrleho.V úterý 15. června bude hostem módní návrhářka Beata Rajská.
„Roman Šebrle je sprintersko-skokanský typ sportovce, stejně jako jsem býval já,“ popisuje s tím, že on sám se ve svých letech projevoval jako větší pedant. Velkou pozornost věnoval nejen tréninku, ale také regeneraci a meditaci. „Pro Romana je masáž zatím pouze nutností, i přesto, že se mu snažím ukázat, že jde o mezeru, kterou si člověk zpočátku ani neuvědomuje.“ Vzápětí Robert Změlík dodává, že měl ve své sportovní kariéře smůlu. Nejlepší formu měl ve 23 letech a následně si prošel peripetiemi zdravotních problémů.
Právě meditace, při níž si představoval vítězný závod, mu pomohla koncentrovat se na cíl. „Když došlo k naplnění snů a já stál na stupních vítězů, byl jsem zklamán z pocitu, který nebyl tak skvělý, jak jsem čekal,“ vzpomíná s tím, že těch deset let snění by nevyměnil za stupně vítězů v tehdy olympijské Barceloně. Na úspěšný závod vzpomíná především jako na naplnění povinnosti. „Všichni ode mě očekávali zlato,“ domnívá se a poukazuje na pomoc realizačního týmu, bez kterého by se sotva obešel. „Každý sportovní úspěch je výsledkem celého týmu, nikdy nejde o vítězství jediného závodníka,“ myslí si.
Ze sportu převzal do běžného života trpělivost, cílevědomost a pracovitost. „A také předpoklad, že všichni okolo mě jednají férově, ale v podnikání to bohužel takhle nefunguje,“ nastiňuje. Právě proto se chtěl vrátit ke sportu. Nakonec však zakotvil u podnikání v oboru, který mu vyhovuje. Pracovní vypětí někdy přirovnává k tomu sportovnímu. „V mládí jsem se věnoval jen sportu a nic jiného jsem neviděl,“ popisuje častý čtyřfázový trénink.
Jak Robert Změlík vzpomíná na svůj návrat ke sportu? A kdo se může zapojit do pohybového programu Odznak všestrannosti olympijských vítězů? Odpovědi i na tyto otázky si můžete poslechnout v audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Robertem Změlíkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Radiožurnál vysílá speciál o blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly
-
Každý Rus, který se i jen nezajímá, je vinen. Není to jen chyba šílenců v čele státu, míní novinářka
-
AI vakcína, která předejde pandemiím? ‚Je předčasné říkat, že jsme zvítězili,‘ míní epidemiolog Prymula
-
Kritizují Grolicha a mají strach z odlivů voličů k SPD či ANO. Tradicionalisty si nový šéf KDU-ČSL nezískal


