Řešila jsem i případy stalkingu, říká ombudsmanka. Fakulty UK zřídily speciální aplikaci pro oznamování obtěžování

2. červenec 2023

Vysoké školy dělají změny, aby zamezily sexuálnímu obtěžování a nevhodnému chování pedagogů ke studentkám a studentům. Ostravská univerzita má od 1. července svou první ombudsmanku, všechny fakulty Univerzity Karlovy zase nově zřídily pro oznamování obtěžování speciální aplikaci. „Obrací se na mě jak studenti a studentky, tak i zaměstnanci a zaměstnankyně, vychází to tak půl na půl, říká ombudsmanka na Filosofické fakultě UK Pavla Špondrová.

Na co si nejčastěji stěžují zaměstnanci fakulty?

Je to taková klasická péče o kvalitní vztahy, mohou to být náznaky šikany nebo nějakého nefunkčního manažerského řešení. Spíš než nějaké radikální zásahy to vyžaduje informovanost, preventivní zásahy, proškolování v kompetencích.

A pokud jde o stížnosti studentů?

Čtěte také

Řeší se jak sexuální obtěžování nebo spíš nějaké nevhodné narážky, vyjadřování, prokládání výkladu frázemi nebo vtipy, které se netýkají látky, ale mají být takovým zpestřením. Ale i ty instituce stojí o co nejférovější prostředí pro všechny, takže se snaží tomu předcházet.

Samozřejmě se vyskytly případy stalkingu, ale zrovna jeden, který jsem řešila já – pravidelné kontaktování, nevyžádané žádosti, pozvánky a pozdravy, tak to byl kontakt mezi studujícími. A pak jsem řešila stalking ze strany studentky vůči vyučujícímu. Případy jsou pestré a je jich honě. A často stačí jeden kontakt, kdy se potkám s osobami většinou zvlášť, tak to často stačí.

V čem by měla pomoci školská ombudsmanská platforma? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vojtěch Bidrman , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...