Rady pro nákup kapra
Kdy jindy mluvit o kaprech, než přesně týden před Štědrým dnem. Budeme věnovat spíše praktičtější stránce věci. Jakého kapra bychom měli koupit - živého, chlazeného nebo zmrazeného a na co si dát při nákupu pozor, aby maso bylo co nejkvalitnější. Pokud se zeptáte rybáře, odpověď asi bude jednoznačná.
Jára: Dávám jednoznačně přednost živému kaprovi, mohu si ho prohlédnout a je čerstvý.
Říká Zdeněk Jára z Rybářství Třeboň a dodává, že samozřejmě živá ryba, když se položí na prodejní pult, musí se hýbat, pohybovat ploutvemi. To je celkem jasné asi každému. Už asi méně se ví, že bychom se měli kaprovi podívat i na oči.
Jára: Na boku by měla zornička směřovat směrem dolů, k břichu.
Záleží už na vás, jestli si rybu necháte přímo u kádě zabít a vykuchat nebo ji sami zpracujete. Může se ale stát, že cestou domů vám živý kapr lekne. To neznamená, že by se už nedal jíst. Musíte ale odložit veškerou jinou práci, co nejdřív ho vykuchat a vyjmout vnitřnosti. Horší je, jestliže kapra vypustíte doma do vany a on lekne během noci. Nevíte-li, kdy se to stalo, radši jděte koupit nového. Toho všeho se vyvarujete, pokud koupíte rybu chlazenou, která je vykuchaná, případně už rozporcovaná. Bývá zchlazena obvykle na teplotu tajícího ledu a v takovém stavu, pokud teplotu udržíte, by vám měla vydržet až pět dní. Trvanlivější jsou ryba zchlazené ve vakuovaných sáčcích. Ještě déle samozřejmě vydrží zmrazený kapr.
Jára: Výrobny mají šokové zmrazující zařízení, efekt je rychlý a výrobek je zpracovaný podle platných norem.
Zmrazování ?šokem" je důležité proto, že se nevytvářejí v mase ledové krystaly, které ho znehodnocují. Doma asi takových podmínek nedosáhnete, a proto, pokud chcete rybu zmrazit, nastavte teplotu v mrazáku až na mínus 25 stupňů. Tím se přiblížíte efektu zmíněného šoku. Už zmrazené maso pak uchovávejte při běžných mínus 18 stupních Celsia.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nepřipouštím to, já to tvrdím.‘ Ludvík přiznal, že v Motole převzal obálku s penězi, nešlo prý o úplatek
-
(Ne)jmenování navržených ministrů prezidentem? Během čtyř let otočili Macinka i Kupka
-
Změna v Rusku? Čeká se na smrt Putina. Když je u moci silný muž, tak nedochází k vnitřnímu tlaku, míní expert
-
‚Už nejsme hokejová velmoc.‘ S Robertem Zárubou o neúčasti ruských hokejistů na olympijských hrách