Protesty proti dálničnímu přivaděči v Hranicích na Moravě

24. únor 2005
Pod kůži

Více než 2300 obyvatel Hranic se už podepsalo pod petici, ve které vyjádřili nesouhlas s vybudováním dálničního přivaděče poblíž centra města. Lidé se totiž obávají nárůstu dopravy a dalšího zvýšení prašnosti, které už teď vykazuje nadlimitní hodnoty.Odpůrci dálničního přivaděče žádají jeho zaslepení. Odborníci a starostové okolních obcí naopak stavbu doporučují.

Názory veřejnosti se natolik různí, že hranická radnice začala dokonce uvažovat o vypsání místního referenda.

Jana Zemková: Dálniční přípojka v Hranicích je součástí plánované dálnice D 47. Její stavbu už odsouhlasili zastupitelé v minulém volebním období a bylo také vydáno platné územní rozhodnutí. Připravovaná stavba je součástí velkého územního plánu Olomouckého kraje a také územního plánu města Hranice. Přesto, že se tedy stavba přípojky připravuje od devadesátých let, první protesty obyvatel se poprvé objevily až v loňském roce při veřejném projednávání vlivu stavby na životní prostředí. Podle starosty Vladimíra Juračky tedy s ohledem na probíhající přípravy stavby doslova za pět minut dvanáct.

Vladimír Juračka: Já se domnívám, že je to způsobeno tím, že se o tom až tolik nehovořilo, protože když se projednával územní plán v polovině let devadesátých, tak bohužel zájem veřejnosti nebyl až tak velký a teď si myslím, že ten zájem byl rozvířený tím, že město si nechalo zpracovat studii od Centra dopravního výzkumu Brno a k prezentaci této studie přizvalo veřejnost. Veřejnost přišla a zjistila vlastně k tomu kvalifikované informace, vlastně řada občanů si uvědomovala dopad tady toho dálničního přivaděče na město. Na základě toho začali konat, začali psát petice, začali požadovat projednání této petice v zastupitelstvu.

Jana Zemková: Přivaděč má vést středem města, tedy jeho poměrně hustě obydlenou částí, což podle mluvčího tamní radnice Petra Bakovského vzbuzuje obavy obyvatel.

Petr Bakovský: Spočívají v tom, že vlastně tento dálniční přivaděč přivede do centra města na třídu 1. máje, do Komenského ulice, na Šramotovo náměstí, daleko větší počet aut. Podle údajů Centra dopravního výzkumu v Brně by to mělo být až o dva tisíce aut, a to je příliš mnoho a obyvatelé se obávají jednak znečištění ovzduší, jednak hustého provozu, jednak i špatné průjezdnosti města, špatného přecházení silnice, všechny obavy vycházejí z toho jednoho - zvýší se počet aut a pak už se to rozvíjí na ty průvodní jevy.

Jana Zemková: Petici proti dálničnímu přivaděči do dnešního dne podepsalo více než 2300 obyvatel města. Vzhledem k loňským měřením ovzduší v Hranicích, která prokázala nadměrný výskyt prašnosti, je pravděpodobné, že počet odpůrců přivaděče ještě naroste.

Projev obyvatel: Myslím si, že dálniční přivaděč by neměl jít centrem města, kde jsou byty, školy, obchody, a kde se zdržuje většina obyvatel v průběhu dne.

No, já bych byla pro, ale někde jinde aby to vedlo, ne tady středem města, to si nedovedu představit, jak to tady bude pokračovat. A kdyby to šlo někde mimo, tak určitě ano, to je tady nutné, ale středem města, to si myslím, že je to nešťastné.

Jana Zemková: Radnice v Hranicích a také starostové okolních obcí nyní tlačí stát k tomu, aby současně s dálničním přivaděčem byla vybudována tak zvaná palačovská spojka, rychlostní komunikace z Valašského Meziříčí do Palačova, která odlehčí tranzitní dopravě přes Hranice směrem ze Slovenska. O dálničním přivaděči a petici obyvatel města mají na radnici v Hranicích jednat zastupitelé koncem února. Podle starosty Vladimíra Juračky není vyloučeno, že o dálniční přípojce nakonec rozhodnou obyvatelé města v referendu.

Vladimír Juračka: Na druhé straně existuje velká skupina lidí, kteří si bytostně přejí napojení na tuto dálnici, jsou to třeba podnikatelé. Pak jsou to třeba ty okolní obce, pro které je toto napojení bytostně důležité. Petiční výbor může to své snažení kvantifikovat nějakými počty podpisů, ty ostatní skupiny těžko říci v tuto chvíli, nakolik se těší podpoře veřejnosti. Nedá se ani vyloučit, že zastupitelstvo na tom svém zasedání rozhodne o tom, že v této věci by se v Hranicích pak konalo referendum.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: zem