Proč by voda z kohoutku neměla být samozřejmostí?

Dvoumiliónové pásmo Gazy zůstalo bez vlastních zdrojů pitné vody. Katastrofě může zabránit odsolování té mořské.
Dvoumiliónové pásmo Gazy zůstalo bez vlastních zdrojů pitné vody. Katastrofě může zabránit odsolování té mořské.

Voda je strategicky významný artikl. U nás se zatím pořád zdá, že jí máme dost. Stačí otočit kohoutkem. „Když nepočítám občasná sucha, co trápí zemědělce a zahrádkáře a pak nečekané přívalové deště, nejsme na tom tak špatně,“ zamýšlí se Pavel Maurer.

Nedávno se jeden americký slavný herec spojil s kampaní, která by se dala krátce nazvat Šest hodin. Vypadá to jako docela dobrý vtip, když na recepci hotelu oznámí hostům, že je pro ně pokoj připraven, ale musí se obejít 6 hodin bez vody. Nebo v restauraci nabídnou hostům všechno kromě vody a omluví se, že na vodu si musí počkat, že právě teď žádnou nemají.

Většina hostů si myslí, že si z nich personál tropí legraci, nebo si chtějí hned stěžovat u vedoucího, protože se chtějí sprchovat, umývat si ruce, chtějí pít svoji samozřejmou a všudypřítomnou vodu. „Voda bude,” slibuje obsluha, „ale musíte si jen 6 hodin počkat.” To je totiž doba, kterou stráví přes půl miliardy lidí na naší planetě každý den, než se dostanou ke své kapce vody.

Musí pěšky urazit několik kilometrů s kanystrem, musí čekat v dlouhých frontách u veřejných studní v Africe, v Asii či v Indii, musí dojít k řece nebo pramenu, který je daleko od jejich obydlí, musí hledat vodu, která není kontaminována nebo plná parazitů. Určitě si všichni tyhle záběry z nejchudších zemí světa všichni dokážeme vybavit. Ovšem být bez vody 6 hodin - kdo z nás si to někdy vyzkoušel?

Zdá se to tak snadné. Stačí otočit kohoutkem, spláchnout na wc nebo pustit sprchu. Nedávno jsem slyšel, že do sedmnáctimilionového Pekingu přivádí vodu potrubím z nádrží vzdálených 2 000 kilometrů. Pro vaši představu, to je vzdušnou čarou vzdálenost z Prahy do Moskvy.
Pavel Maurer

Pak také nějaký vědec vypočítal, že když si čistíme zuby a nenecháme přitom zbůhdarma puštěný kohoutek a nebo když se vyčůráme při sprchování namísto, abychom pak šli na toaletu a spláchli několika litry pitné vody, tak že jsme schopni ušetřit ročně hektolitry. Způsobů, jak zbytečně neplýtvat vodou, je mnoho.

Líbí se mi osobní zkouška vydržet v našem civilizovaném světě 6 hodin bez kapky vody. Prostě si jen vyzkoušet na vlastní kůži to, co denně prožívá přes 660 milionů lidí na celé naší planetě.