Proč před 75 lety Američané bombardovali Prahu? Za vše mohla souhra několika nešťastných náhod

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03801716.jpeg

Před 75 lety se na Prahu sypaly americké bomby. Svědectví letců i archivní materiály ale ukázaly, že Američané tehdy Prahu bombardovali omylem. Původním cílem totiž byly německé Drážďany. 

Americké pumy 14. února 1945 zasáhly část Smíchova, okolí Palackého mostu, Karlovo náměstí, Vinohrady a Vršovice. Mrtvých bylo přes 700, zraněných skoro 1200.

„Přikryti v dlouhé řadě leží mrtví. Jen tušíte, jak hrozná byla jejich smrt,“ nesl se tehdy éterem hlas reportéra Josefa Cincibuse. „Jdu ulicemi. Dívám se, jak vzhůru trčí holé zdi, a dívám se prázdnými okny do nebe. Těším člověka, jemuž zůstalo pod hořícími troskami dítě,“ pokračoval.

Špatné počasí a porucha radaru

Palackého most po bombardování v únoru 1945

Americký útok byl prý tehdy výsledkem nešťastné náhody. Kvůli poruše radaru, husté oblačnosti a silnému větru si totiž Američané spletli německé Drážďany, které byly jejich původním cílem, právě s Prahou.

V důsledku prudké protiletecké palby nad Holandskem, nepřízně počasí a problémů s palubními radary se šest desítek letounů oddělilo od hlavního svazu a dostalo do blízkosti Prahy. Část posádek nabyla přesvědčení, že má pod sebou Drážďany, a zahájila bombardování.

Na německé Drážďany spojenecké bomby dopadly už 13. února 1945. Britské letouny Lancaster a americké B17 město proměnily v planoucí peklo. Drážďany hořely tři dny a tři noci, o život při náletech přišly desítky tisíc lidí. Obyvatelé města si 75 let od tragické události připomněli ruku v ruce vytvořením dlouhého lidského řetězu.

Záměrný útok přišel později

Cílené bombardování Prahy Američané podnikli až na konci března roku 1945. Jejich pumy tehdy mířily na závody ČKD a důležitá letiště.

Bombardování Prahy v roce 1945

Spustit audio
autoři: Viktorie Hošková , als

Související