Proč před 75 lety Američané bombardovali Prahu? Za vše mohla souhra několika nešťastných náhod

Před 75 lety se na Prahu sypaly americké bomby. Svědectví letců i archivní materiály ale ukázaly, že Američané tehdy Prahu bombardovali omylem. Původním cílem totiž byly německé Drážďany. 

Čtěte také

Americké pumy 14. února 1945 zasáhly část Smíchova, okolí Palackého mostu, Karlovo náměstí, Vinohrady a Vršovice. Mrtvých bylo přes 700, zraněných skoro 1200.

„Přikryti v dlouhé řadě leží mrtví. Jen tušíte, jak hrozná byla jejich smrt,“ nesl se tehdy éterem hlas reportéra Josefa Cincibuse. „Jdu ulicemi. Dívám se, jak vzhůru trčí holé zdi, a dívám se prázdnými okny do nebe. Těším člověka, jemuž zůstalo pod hořícími troskami dítě,“ pokračoval.

Špatné počasí a porucha radaru

Palackého most po bombardování v únoru 1945

Americký útok byl prý tehdy výsledkem nešťastné náhody. Kvůli poruše radaru, husté oblačnosti a silnému větru si totiž Američané spletli německé Drážďany, které byly jejich původním cílem, právě s Prahou.

V důsledku prudké protiletecké palby nad Holandskem, nepřízně počasí a problémů s palubními radary se šest desítek letounů oddělilo od hlavního svazu a dostalo do blízkosti Prahy. Část posádek nabyla přesvědčení, že má pod sebou Drážďany, a zahájila bombardování.

Na německé Drážďany spojenecké bomby dopadly už 13. února 1945. Britské letouny Lancaster a americké B17 město proměnily v planoucí peklo. Drážďany hořely tři dny a tři noci, o život při náletech přišly desítky tisíc lidí. Obyvatelé města si 75 let od tragické události připomněli ruku v ruce vytvořením dlouhého lidského řetězu.

Záměrný útok přišel později

Cílené bombardování Prahy Američané podnikli až na konci března roku 1945. Jejich pumy tehdy mířily na závody ČKD a důležitá letiště.

Bombardování Prahy v roce 1945

autoři: Viktorie Hošková , als
Spustit audio

Související