Připravuje se Ukrajina na válku? Žádné manévry ani vojáci, ale z rádia zní pokyny, co dělat při útoku, všímá si zpravodaj

31. leden 2022

Západ se stále snaží zabránit ruskému vpádu na Ukrajinu. Krizi bude v pondělí řešit Rada bezpečnosti OSN. Na ostře sledované východní Ukrajině zatím nic nenasvědčuje tomu, že hrozí válka: „Obyvatelé Ukrajiny na první pohled nedávají najevo strach, i když vnímají ohrožení. V rádiu se vysílají informace o tom, kam se mají lidé schovat v případě útoku. Ukrajinci jsou na situaci zvyklí: na východě země pokračuje válka už osmým rokem,“ informuje z místa Martin Dorazín.

Stovky Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v Kyjevě hlasitě děkovaly za pomoc, kterou jim poskytly Spojené státy, Velká Británie, Kanada, Pobaltí a Česko.

Britové už několik dnů učí ukrajinské vojáky ve Lvovské oblasti, jak zacházet s raketovými komplexy, které Londýn předal Kyjevu. Kanada oznámila, že prodlužuje výcvikovou misi o tři roky a zvýší také počet svých vojenských instruktorů na Ukrajině.

autoři: Martin Dorazín ,
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.