Rusko-ukrajinský konflikt se nedá vyloučit. Putinovi by ale kromě slávy nic nepřinesl, říká politický geograf Romancov
Prezident Vladimir Putin hromadí vojska u ukrajinských hranic a hrozí invazí. Podaří se ukrajinskou územní celistvost uhájit? Pokud ano, za jakou cenu? A co chce vyjednat se státy Severoatlantické aliance? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je politický geograf a expert na Rusko Michael Romancov.
Média přinášejí zprávy o přesunech ruských vojenských jednotek k rusko-ukrajinským hranicím. Ministři zahraničí států Evropské unie hrozí sankcemi, pokud Rusko na Ukrajinu zaútočí. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že chce okamžitě jednat se Severoatlantickou aliancí a Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro svoji zemi. Co to všechno znamená? Blíží se ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou?
Já pevně doufám, že ne, ale samozřejmě je to něco, co se v tento okamžik nedá vyloučit. Respektive nemůžeme to vyloučit minimálně do té doby, než budou případně ruské jednotky od těch hranic opětně staženy. Ani pak se to ale nedá úplně vyloučit, protože Rusko má k dispozici prostředky, které mu umožní, když by na věc přišlo, udeřit i na velkou vzdálenost.
Čtěte také
Podle mého názoru chce Putin návrat do pozic, které měl a už mu je Severoatlantická aliance dávno poskytla. Bylo to tenkrát ze západu chápáno jako ta nejlepší možná prevence před krizemi tohoto typu. Putin to všechno prostě roztrhal, rozdupal, spláchnul do toalety, vykřikl a chce si vynutit zpátky to, co jsme mu svého času dobrovolně dali s tím ovšem, že si ponechá všechno to, co už získal – zejména Krym. To je ale něco, co mu teď nechceme dopřát.
Je to tedy jen forma nátlaku na západní země, na země Severoatlantické aliance a na Spojené státy?
Já si to v tento okamžik takto vykládám. On samozřejmě zaútočit může. Sice by to z hlediska vojenského a politického nedávalo smysl, protože Ukrajina nepřipravuje invazi do Ruska, aby se Rusko muselo bránit. Tvrzení, že se na východě Ukrajiny schyluje ke genocidě, je jen zopakování toho, čím svého času obhajoval zákrok na Krymu.
Když se na to podíváme pragmaticky, přinesl by Rusku a Vladimiru Putinovi něco ozbrojený útok na Ukrajinu?
S výjimkou v uvozovkách slávy ne. Je to úplně stejné jako v případě Krymu. Anexe Krymu, respektive ta vojenská akce, připomínám jen, že Putin předtím tvrdil, že s tím Rusko nemá nic společného, potom se sám kasal, že tam ty vojáky poslal a následně je vyznamenal, tak z vojenského hlediska také byla pitomost.
Tvrzení, že Rusko bez Krymu nemůže v černomořském prostoru existovat, je pitomost. Každý, kdo viděl mapu Černého moře ví, že jestli je tam nějaký region klíčový, tak jsou to turecké úžiny. Putin se pokryl vavřínovým věncem vítězství, ale je to Pyrrhovo vítězství.
Související
-
Politický expert: Rusko je v zoufalém stavu, Rusové jsou z Putina unavení
Hostem je Michal Romancov, politický geograf a odborník na Rusko. Moderuje Tomáš Pancíř.
-
Úspěchem Navalného je, že Putin vyslovil jeho jméno. Souboj se přesunul na internet, říká novinářka
Může se situace v Rusku vyvíjet podobně jako v sousedním Bělorusku? Vladimír Kroc se ptal odbornice na postsovětský prostor, redaktorky Deníku N Petry Procházkové.
-
Je Putin nemocný? „Jistotou je, že je lidská bytost a nemocný být může,“ říká politický geograf
Spekulace o zhoršeném zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina v posledních dnech zesílily. Je možné, že vládce Kremlu odstoupí ze zdravotních důvodů z funkce?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.