Případ zchátralé budovy chrudimské léčebny
Léčebny dlouhodobě nemocných, řada z nich po celé republice sídlí ve starých, nevyhovujících budovách. Konkrétní případ v Pardubickém kraji představuje chrudimská léčebna. Několik let se připravovala výstavba nové. Peníze od státu nakonec nestačí a chrudimská nemocnice musí nechat dlouhodobě nemocné lidi přežívat v nevyhovujících podmínkách. Problému se věnovala i redaktorka Marcela Zemanová.
Redaktor (Marcela Zemanová): Ve zchátralé budově chrudimské léčebny leží na jednom pokoji šest až osm pacientů a letos se pro ně měl stavět nový pavilon. Peníze od státu však nestačí a nemocnice, podle ředitele Vojtěcha Němečka, musela dát přednost obnově akutních lůžek.
Host (Vojtěch Němeček): Když se celá akce rekonstrukce Chrudim připravovala v roce 2000, tak tam bylo počítáno na sto dvacet lůžek čtyřicet pět milionů, přitom i v té době to bylo podceněno, protože bylo zapotřebí na sto dvacet lůžek minimálně sto dvacet milionů.
Redaktor (Marcela Zemanová): Peníze na novou budovu stát neuvolní a Krajský úřad je podle radního Josefa Janečka zase v rozpočtu nemá.
Host (Josef Janeček): Problematika nevyhovujících ústavu sociální péče samozřejmě je tíživá, ale vždyť jsme hold měli jedinou možnost. Když už máme investice ve výši přes miliardu korun ze státního na zdravotní, tak jsme museli plnit onu míru spoluúčasti z našeho rozpočtu tak, aby nám tuhleta miliarda neutekla. Proto sociální sféra musela počkat.
Redaktor (Marcela Zemanová): Kromě toho nastává další problém. Do zubožené budovy LDN se musejí přestěhovat pacienti z nemocniční léčebny, která je také v nevyhovujícím stavu. Místo pětaosmdesáti lůžek jich nyní bude sto. K takovým změnám se ale bude muset vyjádřit hygiena. Potvrdil to ředitel hygienické stanice v Chrudimi Vladimír Velc.
Host (Vladimír Velc): Tady trošku existuje právní džungle. Je několik podzákonných norem, které však byly závazné pro novou výstavbu, takže akce tohoto typu, která v současné době není pokrytá legislativně, schvalujeme individuálně, třeba nesmí jít pod sem metrů čtverečních na lůžko z hlediska obslužnosti a tak dál, ale jako nikde to napsané není. Držíme se prostě určitých zkušeností.
Redaktor (Marcela Zemanová): Jak ředitel hygieny Velc dodává, budova LDN byla postavena už ve třicátých letech minulého století.
Host (Vladimír Velc): Samozřejmě podle toho ta budova vypadá, ne snad že by tam něco padalo, ale je to prostě starý barák, už dneska neodpovídající současným požadavkům na zdravotnické zařízení. Stave elektrických rozvodů, vodovodů a kanalizace, to jsou věci, které samozřejmě dosluhují.
Redaktor (Marcela Zemanová): V případě havárie by podle ředitele chrudimské nemocnice Vojtěcha Němečka museli být pacienti přemístěni do jiných měst . Host (Vojtěch Němeček): Vzhledem, k tomu, že je tam i dost pacientům, kteří jsou spíš v éře sociální indikace, tak museli bychom jednat s okolními léčebnami dlouhodobě nemocných pro částečný přesun těchto pacientů, kteří potřebují ještě zdravotní péči.
Redaktor (Marcela Zemanová): Určitým řešením současné situace by mohl být hospic. Zařízení, které poskytuje úlevu od bolesti. Na rozdíl od standardní péče, zaměřené na léčbu nemoci. V Pardubickém kraji však dosud hospic nestojí. O jeho vybudování přímo v Chrudimi začalo před několika měsíci usilovat sdružení smíření. Pokračuje jeho mluvčí Vladimíra Vysocká.
Host (Vladimíra Vysocká): Léčebny dlouhodobě nemocných jsou určeny pro jiné pacienty. Pacienti s nevyléčitelným onkologickým onemocněním většinou umírají v nemocnici a tam není možno zajistit individuální péči. V hospicu může mít pacient jednolůžkový pokoj a může tam být s nim jeho rodina nebo blízký kamarád, který s ním chce společně ujít tu cestu k tomu konci života.
Redaktor (Marcela Zemanová): Krajský úřad podle radního Janečka o záměru ví, ale plány má jiné.
Host (Josef Janeček): Já si tyhle ty všechny věci schovávám pro využití reálu a lidí v nemocnici ve Vysokém Mýtě, kde jak známo kraj předpokládá útlum akutních lůžek a rozvoj následných lůžek.
Redaktor (Marcela Zemanová): Nicméně i zřízení hospice bude trvat nějaký čas. Do té doby se pacienti chrudimské LDB budou tísnit p osmi na pokojích a vedení léčebny nezbývá, než se každý den modlit, aby zchátralá budova ještě nějaký čas sloužila svému účelu.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.