Před padesáti lety Marie neposlechla otce a vdala se do Tuniska. „Základem harmonického soužití je tolerance,“ prozrazuje šťastný pár

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marie a Alí: vzali se navzdory nesouhlasu rodičů a díky toleranci jsou spolu dodnes šťastní
0:00
/
0:00

Tatínek Marušce říkal, aby se do Tuniska nevdávala, že se její tuniský manžel po návratu domů změní. Zubní lékařka paní Marie ale nedbala otcovských rad a teď už žije v pobřežní Mahdíji přes půl století. Svého rozhodnutí nelituje. Zubní ordinaci zavřela až letos na jaře a s maželem Alím si užívají důchodu na tuniském maloměstě. Už dlouho mají ve zvyku koupání za svítání.

Exkurze po Mahdíje

Tak tady jsem přivezl kontraband: je plnotučná, ano? „Jo jo jo!“ O tom, že jí chybí česká hořčice, mi paní Marie říkala předem, v posledních dvou letech je totiž cestování obtížné.

Čtěte také

Tamhle, to je asi tak osmdesát kilometrů a narazíte na Itálii. Sicílie a Lambadusa,“ ukazuje její manžel Alí. A Marie zmiňovala, že migranti odtud vyrážejí na lodích. „Jo, jo, i z Mahdíje. I na těch šlapadlech to v létě zkoušeli,“ přikyvuje.

Historická Mahdíja stojí na úzkém poloostrově obklopená ze všech stran mořem, v nejužším místě má město jen 200 metrů a velká část zdejších obyvatel se živí rybolovem. „Tamhle, jak jsou ta světla, to jsou lodě. Ty vyrážejí odpoledne, počkají, až bude tma, a potom začnou lovit italským způsobem lamparo, tedy pomocí světel,“ vysvětluje mi Mariin manžel Alí.

Tunisan, který luští české křížovky

Čtěte také

V Praze studoval Fakultu tělesné výchovy. S ním i spousta dalších Tunisanů, takže řada českých krajanek v Tunisku má za muže tuniské tělocvikáře. Alí je velký patriot a nadšenec do místní historie a s Marií se občas překřikují, jak mi chtějí během vlastivědné procházky o své Mahdíji povyprávět.

Alí tu zná prakticky každého, Mahdíja je malé město. „Já jsem z prahy z Petřin a tam jsou koleje Větrník. Chodila jsem na brigády do sámošky a kluci tam chodili, když o víkendu nevařili v menze,“ vzpomíná paní Marie, jak se seznámili. S manželem doma mluví česky a Alího koníčkem je prý luštění českých křížovek. Úprkem teď obcházíme celou Mahdíji, protože v deset začne zákaz vycházení jako opatření proti šíření covidu.

Harmonie při východu slunce

Jít si zaplavat ve světle vycházejícího slunce patří k oblíbeným kratochvílím spokojeného páru

Druhý den v pět hodin ráno máme s tělocvikářem Alím nástup na pláži, sluníčko akorát vychází. Jaká je dneska voda? „Výborná! Dneska je taková trochu teplejší,“ raduje se Alí. Marie si přivezla nějaké svátky z Česka, Alí má nějaké tuniské, co spolu vlastně slaví? Štědrý večer, Silvestra, svátky, narozeniny, Ramadán... Takže se shodují, že vlastně slaví po celý rok.

Tajemství dobrého a harmonického soužití je tolerance,“ sděluje mi nakonec své životní krédo Alí.

autoři: Štěpán Macháček , | zdroj:
Spustit audio

Související