Arabové nejsou jen hluboce věřící muslimové. Štěpán Macháček popisuje život v Egyptě
Jeho hlas slýcháváte, když informuje o dění na Blízkém východě. Ale víte, co dělá v neděli dopoledne? „Jsem doma v Káhiře a dnešní neděle je trochu jiná, protože je svátek,“ přibližuje zpravodaj Štěpán Macháček, který odpovídal na otázky Patricie Strouhalové v Hostu Radiožurnálu.
Zatímco v Česku obvykle v neděli odpočíváme, v Egyptě jde o první pracovní den týdne. 25. ledna tomu však bylo trochu jinak. „Je totiž svátek policie,“ vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček. Právě v tento den si Egypťané také připomínají čtvrté výročí protestů proti režimu tehdejšího prezidenta Husního Mubáraka.
A protože byl vydán zákaz demonstrací, dají se podle rozhlasového zpravodaje očekávat jen setkání několika menších skupin. „Lidé se bojí vyjít do ulic, protože nemá cenu jít do konfrontace s policií,“ vysvětluje.
Kdybyste však srovnali Egypt v roce 2011 a dnešní, nepoznali byste rozdíl. „Jako by se nic nezměnilo,“ přisvědčuje Štěpán Macháček. Zvláště mladí Egypťané jsou zklamaní. Revoluce podle nich neuspěla a vrátila se do bodu nula. „Je tu však i Tunisko, které udržuje naděje na změnu,“ připomíná.
Čtěte také
Přesto se arabský svět za posledních několik let změnil. „Ale bohužel k horšímu,“ konstatuje Štěpán Macháček a poukazuje na události v Sýrii, Libyi nebo Iráku. Přesto zůstává optimistou: „Mám pocit, že toto období bude k něčemu dobré a že arabský svět dojde obrody, jako se to stalo po druhé světové válce v Evropě.“
Jak Egypťané hodnotí satiru v podání francouzského časopisu Charlie Hebdo? Jaké mýty panují mezi Evropany o islámu a muslimech? A jak se žije v Káhiře, v jednom z nejznečištěnějších měst světa? Také to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.
Související
-
Tohle není jódlování, ale prodej artyčoků. Vítejte v centru...
Každé město má své charakteristické vůně a zvuky. Patří k nim i vyvolání trhovců nebo pouličních prodavačů, které se ale s postupem moderní doby poněkud vytrácí. Př...
-
Není Arab jako Arab. Všichni se ale sejdou v Jordánsku
Jordánsko je se svými šesti milióny obyvatel relativně malá arabská země. Na blízkovýchodní poměry v ní panuje vzácný klid a ekonomická stabilita. Není proto divu, ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.