Pravčická brána je soukromý byznys
Už skoro dvě stě let vydělává lidem Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Poslední léta z ní má příjem pouze jeden soukromý majitel, jehož roční obrat dosahuje miliónů korun.
Až budete jako turisté šlapat nahoru, nenechte se zaskočit vstupným, které vybírá majitel pozemku, nikoliv správa národního parku. Ta se ovšem o samotnou Pravčickou bránu musí starat. I to je důsledek divoké privatizace před vyhlášením Národního parku České Švýcarsko.
„Sem chodí lidi v zimě, v létě, pořád,“ říká Pavel Křesťan, který prodává vstupenky do areálu, kde stojí restaurace, prodejna suvenýrů, toalety a nad hlavou se vypíná oblouk Pravčické brány. To celé za 75 korun za osobu. Peníze kasíruje občan Ruské federace, který pozemky získal v privatizaci.
„Správa národního parku nemá z výjimečné přírodní atrakce ani korunu,“ říká její ředitel Pavel Benda. „My jsme byli proti prodeji už v době, kdy to byla chráněná krajinná oblast, ale dopadlo to, jak to dopadlo,“ stěžuje si.
O Pravčickou bránu se bojovalo i v minulosti. Už v polovině 19. století se podnikatelé předháněli, kdo dřív získá licenci na výstavbu hotelu. „Z historických záznamů víme, že podnikatelé na sebe žalovali a udávali, kdo ubytovává na černo,“ říká historička z národního parku Natalie Belisová.
Pravčická brána jako zdroj skvělého výdělku je otevřená nepřetržitě každý den v roce. Ročně k ní vystoupá podle odhadů správy národního parku asi 180 tisíc lidí, což přináší majiteli příjem jenom na vstupném kolem 10 miliónů korun.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Špitálníková: Nevím, jestli Severokorejci v mé knize říkají na sto procent pravdu. A je mi to jedno
-
Když se všichni cítí jako Češi. ‚Nic tak silného jako hokejový šampionát nezažíváme,‘ říká sociolog
-
ONLINE: První fotky vyměněných zajatců. Rusko a Ukrajina si za tři dny vrátí celkem 2000 lidí
-
Na studium na Harvardu se chystal roky, teď je ohroženo. Českému studentovi hrozí, že mu zruší víza