Povolební jednání

8. červen 2006
O kom se mluví

Začátek tohoto pořadu pravděpodobně bude o několik minut zpožděn. Čekáme, až nám pozvaný host, předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek dorazí do našeho ostravského studia. O pár minut později, ale přece. Přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Dobrý den, pane předsedo. Sociální demokracie vznik vlády ODS, lidovců a Zelených nepodpoří po dnešních jednáních s prezidentem Klausem. To zopakoval předseda ČSSD a předseda vlády Jiří Paroubek. Znovu také řekl, že velká koalice občanských a sociálních demokratů není na pořadu dne. Podle vás, pane předsedo, je taková koalice na pořadu zítřka?

Host (Lubomír Zaorálek): Určitě ne. To zítřejší jednání, na které jsem pozval předsedy sněmoven, teda předsedy politických stran, jestli myslíte toto? Toto jednání? Já bych chtěl spíš upozornit na to, že je třeba neprodleně, co nejrychleji, začít jednat o konstrukci Sněmovny. O tom, jak bude vypadat vedení Sněmovny? Kolik bude místopředsedů, jaké výbory budeme zřizovat, protože jen část se jich zřizuje ze zákona. Vím, že se mluvilo o změnách kompetenčního zákona. Je tam prostě celá řada otázek, na které je třeba najít odpověď a najít především dohodu mezi politickými stranami.

Moderátor (Jan Pokorný): Jinými slovy. Předpokládáte, že politické strany potřebují více nebo méně času na to, aby se dohodly, jak by mohlo vypadat vedení Sněmovny, vedení sněmovních výborů tak, aby se nestalo, že Sněmovna by měla jenom předsedu?

Host (Lubomír Zaorálek): Víceméně. Ono, já si myslím, že ten čas, to ukazují i ty průběhy těch jednání přípravy ustavující schůze po minulých volbách nebo předminulých. Vždy to jsou tak ty dva, tři týdny. Prozatím to vždy stačilo, ale vzhledem k tomu, že je třeba, aby kluby také zpracovaly roztřídění těch poslanců, podle těch poměrných čísel do svých výborů. To je určitá matematická práce a to je na základě dohod na počtu výborů, jaké má být množství členů v těch výborech je třeba, aby se poslanci roztřídili. Na to musí být dohoda. Tuto práci je třeba odvést. Je třeba, jak jsem řekl, dohodnout i jak má vypadat vedení Sněmovny. Já si myslím, že ty dva týdny po zahájení zasedání, což je 16. června, to je doba, kdy by se to mělo zvládnout, pokud budeme spolupracovat. Ale já se toho nebojím. Já jsem přesvědčen, že to jsme schopni udělat.

Moderátor (Jan Pokorný): Prezident republiky uvádí v život novou Sněmovnu tím, že svolal její zasedání od 16. června. Tedy den poté, co vyprší mandát poslanců stávající Sněmovny. Schůzi Sněmovny svoláváte na 27. června. Proč ne dříve?

Host (Lubomír Zaorálek): Ještě ji nesvolávám. Já ji teď nemohu svolat, protože teď ještě stále existuje ta stará Sněmovna. Dokonce ještě jedná rozpočtový výbor. Ona skončí 15. června. Potom 16. teprve mohu, jako bývalý předseda, svolat tu ustavující schůzi.

Moderátor (Jan Pokorný): To datum ale platí, že plánujete tedy svolat, abychom byli přesní, ustavující schůzi na 27. červen. Je to tak?

Host (Lubomír Zaorálek): Já jsem to použil jako takové pracovní datum. O tom budu mluvit s těmi předsedy politických stran na schůzce zítra. A já pokládám za reálné se dohodnout, že tu práci, co máme udělat do toho 27., tak se to dá zvládnout.

Moderátor (Jan Pokorný): Když by po vás představitelé politických stran chtěli dřívější termín? Byl byste ochoten jim vyhovět za některých okolností?

Host (Lubomír Zaorálek): Samozřejmě. To je věc dohody. Já v tom nehraji roli nějakého arbitra. Já jim pouze předám informace o tom, co je třeba udělat. Mně připadá, že to konání, třeba 22. června, je šibeniční. Já si myslím, že je to hodně obtížné, ale kdyby na tom byla dohoda a byl zájem to takto urychlit, tak si myslím. To hlavní je, to hlavní je, že se musíme dohodnout.

Moderátor (Jan Pokorný): Ptám se i proto, že 1. místopředseda ODS Petr Nečas v dnešních Lidových novinách považuje vaše jednání za obstruktivní.

Host (Lubomír Zaorálek): No. Mně to připadá, že jsou to takové zbytečné pokřiky. Já jsem o tom mluvil i s prezidentem, který před čtyřmi lety připravoval tu ustavující schůzi a na těch datech a na tom, co se dá? Na tom jsme se v podstatě shodli. Já věřím, že i ta páteční schůzka zítřejší, s předsedy politických stran, která se bude konat, podle mne, věcně a že se tam dohodneme na tom, co je rozumné. Musíme vzít v potaz i to, že probíhají žaloby na neplatnost mandátů. Podle informace, které máme z Nejvyššího správního soudu. Je jich velké množství. To je věc, která se také musí vyřešit. Já si myslím, že to je věc jednání a rozumné dohody. Nevidím v tom žádný problém. Ale hlavně bych chtěl ujistit, že z mé strany se nemůže jednat o žádnou obstrukci. To je nesmysl. Já jsem přesvědčen, že Sněmovnu je třeba ustavit co nejdříve, protože je to klíčová instituce v zemi. Je nutná také proto, aby se mohlo jednat o vládě, aby se mohlo rozhodnout o vládě. Já sám jsem přesvědčen, že už z hlediska přípravy státního rozpočtu ten čas nepříjemně běží a je třeba udělat ty kroky dost rychle na to, aby vláda, která vznikne, se mohla v dostatečném čase, aby mohla ten rozpočet třeba vůbec připravit. To znamená, toto není, to je vážná věc. Jakékoliv obstrukce, mně osobně, připadají naprosto nezodpovědné. Já nevím o tom, že by na nich někdo měl zájem. Myslím si, že jsou to zbytečné úvahy.

Moderátor (Jan Pokorný): Očekáváte, že třeba už na té zítřejší schůzce se rámcově domluvíte na tom, jestli bude chtít Česká strana sociálně demokratická znovu obsadit křeslo předsedy Sněmovny?

Host (Lubomír Zaorálek): Ale já se domnívám, že toto bude spíš i také tématem těch bilaterálních schůzek. Pokud vím, také schůzky pana Paroubka s Topolánkem zítra. Takže to není primárně, tady tyto, klíčová politická rozhodnutí nejsou věcí jenom té schůzky předsedů politických stran. Já bych raději se chtěl soustředit na to, jak má vypadat budoucí Sněmovna, rozhodnutí a upozornit na to, že musí být týmy mezi politickými stranami, které musí co nejdříve začít jednat. Máme-li teda včas mít výsledek. Bez toho se prostě ta ustavující schůze prostě také úplně dělat nedá. Protože tam už není prostor, o takových věcech mluvit. Takže, ale já si myslím, že se na tom dohodneme. Hlavně, to co jste se vy ptal. My se potřebujeme dohodnout na tom, jak vypadá, má vypadat vedení Sněmovny? To znamená, jestli tam má být proporční zastoupení všech politických stran a jak vlastně vůbec má být velké, třeba to vedení?

Moderátor (Jan Pokorný): Vy byste se jako významný představitel ČDSD a nynější předseda Sněmovny přimlouval za proporční zastoupení jednotlivých stran ve vedení Sněmovny?

Host (Lubomír Zaorálek): Ano. Za sebe to mohu říci. My jsme to prosazovali po všech těch volbách posledních. Dvakrát jsme toto prosazovali. Mně to připadá, že to je silná, silný argument, že ty strany, podle toho, jak dopadly v těch volbách, mají právo zaujmout místa ve Sněmovně a podle mne to platí i o vedení Sněmovny. Takže já mohu snad předběžně říci, že já a vím, že i premiér Paroubek bude mít velmi podobný názor.

Moderátor (Jan Pokorný): Přece jenom. Ale jméno příštího předsedy Poslanecké sněmovny bude jedním z témat těch politických jednání, která se vedou teď. Pokud by ty dohody vedly k tomu, že ČSSD by obsadila křeslo předsedy Sněmovny, připadá v úvahu vaše kandidatura?

Host (Lubomír Zaorálek): To, nezlobte se. To není otázka na mne. Já si myslím, že to je věcí Sociální demokracie.

Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste sociální demokrat.

Host (Lubomír Zaorálek): To ano, ale rozhodně já nejsem ten, který by mohl mluvit o funkci nebo o funkcích pro sebe. To není, to není otázka na mne.

Moderátor (Jan Pokorný): Pokud by tedy dohody vedly k tomu, že ČSSD by obsadila křeslo předsedy Sněmovny, byl by kandidátem ČSSD třeba Jiří Paroubek?

Host (Lubomír Zaorálek): Ano. To je pravděpodobný kandidát. To má logiku.

Moderátor (Jan Pokorný): V čem spatřujete logiku?

Host (Lubomír Zaorálek): Tak proto, že je to jedna z nejvyšších ústavních funkcí a pan Paroubek je předsedou Sociální demokracie. Je to v současné době nejvyšší představitel. To znamená, to je logický, možný kandidát na takovou funkci.

Moderátor (Jan Pokorný): V takovém případě by už ale těžko mohl být v nějaké, možné, budoucí vládě?

Host (Lubomír Zaorálek): Já si tím nejsem jist, tím, co říkáte. Ale to je právě, to jsou úvahy, které musí si všichni ujasnit ještě před tím, než ta ustavující schůze začne. Takže já myslím, že teď mluvit o osobách, to je trochu předčasné. Jako nejdříve dohodneme se na konstrukci té Sněmovny. Tam je celá řada věcí, které se musí rozhodnout. Vůbec nejsou jasné a v některých dokonce to nebude jednoduché. Pak samozřejmě strany přijdou se svými kandidáty. Myslím, že by bylo dobré postupovat takto po pořádku.

Moderátor (Jan Pokorný): Vraťme se, když dovolíte pane předsedo, k té zprávě, o které, kterou jsme přinesli v poledních Ozvěnách. Tedy, že Jiří Paroubek se dnes po debatě s Václavem Klausem omluvil za svůj sobotní projev. ČSSD od začátku, alespoň veřejně, podporovala onen sobotní projev, za který se dnes předseda vlády a předseda ČSSD omluvil. Řekněte mi. I vy jste souhlasil s formou a obsahem onoho sobotního premiérova projevu beze zbytku od začátku?

Host (Lubomír Zaorálek): Já jsem dokonce i premiérovi řekl, že dříve už, že to hlavní, ta silná kritická pozice vůči ODS i vůči některým věcem před volbami to bylo správné, ale že některé formulace a výrazy byly příliš silné. Že bych je tak rozhodně neřekl. Takže já řeknu. Pro mne ta omluva pana předsedy Paroubka je velmi rozumná věc a já jsem rád, že to udělal.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak číst tu omluvu, která v podstatě jakoby, vzešla z jednání premiéra s prezidentem? Myslíte si, že prezident mohl trvat na této formě distancování se premiéra od onoho sobotního projevu a mluvil jste s panem prezidentem, třeba na toto téma, včera při návštěvě Hradu?

Host (Lubomír Zaorálek): Ale určitě to není tak, jak říkáte. Já, pokud jsem to správně postřehl, tak pan premiér Paroubek na té tiskové konferenci řekl, že toto téma otevírá, ale že o něm nemluvil s panem prezidentem. On si pouze vybral tu situaci jako vhodnou k tomu, aby se za ten projev po volbách bezprostředně omluvil veřejnosti. Takže já jsem to pochopil tak, že to nebylo předmětem jednání mezi prezidentem a premiérem. Já mohu říci, že ani v tom včerejším jednání, které já jsem absolvoval s panem prezidentem Klausem, tak jsme speciálně o tomto bodu nemluvili.

Moderátor (Jan Pokorný): Česká strana sociálně demokratická už pár dní mluví o variantě, tak zvané, úřednické vlády. Pane předsedo Sněmovny. Co to je, když tento termín ústava České republiky nezná?

Host (Lubomír Zaorálek): Je to vláda, kterou my navrhujeme jako řešení v té situaci 100:100, kdy je velmi obtížné najít řešení na základě výsledků voleb z těch politických stran. Proto navrhujeme takovouto dohodu, která by preferovala vládu spíš odborníků. Padla jména možného kandidáta na premiéra, třeba pana Švejnara, na kterého bychom se dokázali shodnout a která by byla takto společně sestavena. Nebyla by to primárně vláda složená ze známých politiků, ale spíš odborníků a expertů. Ten časový horizont by mohl být ohraničen schopností nalézt nějaké řešení nebo ho nalézt. Prostě to je věc, kterou jsme také chtěli učinit předmětem jednání, že by ta vláda prostě překlenula určité období, ve kterém může být těžké a může trvat dlouho, kdy nebudeme schopni najít jiné řešení.

Moderátor (Jan Pokorný): Prezident republiky dnes řekl, že situaci nevidí jako zcela rovnocenný pat a obě stovky, myšleno tím tedy počet mandátů politických stran v Poslanecké sněmovně vnímá každou jinak. Cituji: tu druhou stovku vidím jako 74 poslanců ku 26 poslancům KSČM. V tom okamžiku to považuji za jinou stovku než tu první, myšleno tedy ODS, KDU-ČSL a Strana zelených. I pro vás, pane předsedo, který jste na posledním sjezdu ČSSD inicioval usnesení o tom, že ČSSD nemá s KSČM na úrovni vlády spolupracovat. Mají ty mandátní stovky jinou váhu?

Host (Lubomír Zaorálek): To je velmi složitá věc, protože já ani úplně nevím, jak přesně jsou spojeny ty síly v té druhé stovce? Takže já souhlasím s tím, že je to diferencovanější. Ta situace není tak jednoduchá, že by tady byla 100 vůči 100. V něčem souhlasím s tím, co říká prezident, ale myslím si, že i na té druhé straně je ta situace komplikovanější. Taky to není zcela spolehlivá homogenní stovka.

Moderátor (Jan Pokorný): Za jakých okolností byste byl, vy osobně, ochoten uvažovat o tom, jestli by řešením té situace nebylo spojení 81 mandátů ODS a 74 ČSSD?

Host (Lubomír Zaorálek): Nevím. To by asi musela být nějaká bezvýchodnost. Ale já mám pocit, že to ještě není v té fázi, že by toto bylo jediné, možné řešení. Mně připadá v něčem hodně nešťastné, protože podle mne by to zase v něčem zamlžilo a zkomplikovalo tu srozumitelnost politiky pro veřejnost. Protože toto byly dvě hlavní politický síly, které v těch volbách vlastně i ta kampaň stála na tom, že stály proti sobě. Já pořád nevidím způsob, jak sjednotit ty hlavní spory? Protože já upozorním třeba na to, že ODS na půdě Evropského parlamentu zakládá společný euroskeptický klub s britskými konzervativci pana Kamerona a vlastně pokračuje v tom, co jsme my kritizovali v průběhu voleb. Ani jsem zaregistroval, pan Topolánek nedávno vyhlásil znovu, že nevzdávají se projektu rovné daně a pro mne je to naprosto, dokonce i nesrozumitelné, jak to chce spojit s konvergencí ke společné měně evropské? Připadá mi, že ty disproporce nebo ty rozdíly vlastně se vůbec nezmenšily a nezmenšují. Takže to je pro mne hlavní důvod, proč velká koalice je pro mne v nedohlednu. A je to, podle mne, v této chvíli nemožná věc.

Moderátor (Jan Pokorný): Říkáte v nedohlednu. Jako zkušeného politika se vás ptám. Jak dlouho by mohlo asi tak trvat, než by ODS a ČSSD mohla začít přesvědčovat veřejnost, že velká koalice je jediným řešením pro Českou republiku?

Host (Lubomír Zaorálek): Jenom říkám. Ten základní problém je v těch úplně jiných programových východiscích a v osobách, které je prezentují. To si myslím, to je potom voda..

Moderátor (Jan Pokorný): Souhlasím s vámi a rozumím vám. Nicméně vy rozumějte této formulaci, na kterou se ptám nebo této otázce, protože samozřejmě se nedá vyloučit, že časem situace dospěje až do toho stádia, kdy politické strany řeknou, že v zájmu stability České republiky je jediným východiskem velká koalice.

Host (Lubomír Zaorálek): Ano. Ale tak, jak dneska vidím formulovat ta stanoviska i programová, tak je to prostě nepřekonatelný problém. Za takových podmínek se o velké koalici mluvit nedá.

Moderátor (Jan Pokorný): Hostem dnešního rozhovoru O kom se mluví byl Lubomír Zaoráelk. Dosavadní předseda Poslanecké sněmovny z České strany sociálně demokratické, s nímž jsme mluvili po rozhlasových linkách mezi Vinohradskou 12 v Praze a rozhlasovým studiem Českého rozhlasu v Ostravě. Pane předsedo, děkuju za čas, který jste si udělal na naše vysílání a přeju hezký den. Nashledanou.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap
Spustit audio

Více z pořadu