Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak je dostat zpět? NÁVOD

19. červenec 2015
Žurnál servis

Největší audioportál na českém internetu

Šek. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange, aeropw

Co dělat, když pošlete peníze na špatný účet, radil Dalibor Chvátal, šéfredaktor Měšec.cz

Na Žurnál servis se obrátil posluchač s dotazem, co má dělat, když omylem poslal peníze na špatný účet – zda je dstane zpět, a jak to případně udělat. Radil Dalibor Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz.

Hned na úvod zazněla pro našeho poslcuhače dobrá zpráva: „Ano, peníze zpátky dostat může,“ konstatoval Chvátal. Nemusí to být ale úplně snadné.

Neexistující účet: Nejjednodušší je, když účet neexistuje – peníze se totiž během několika dnů vrátí zpět. „Počkal bych nejprve alespoň dva dny, abych zjistil, jestli peníze na účtu opět nepřibudou,“ radí šéfredaktor.

Hledání na internetu: Pokud se peníze nevrátí, jako první krok by člověk měl číslo účtu prověřit v prohlížeči. „Tak mohu zjistit, zda není někde identifikován, že bych se s majitelem spojil,“ doporučuje Chvátal. Šanci číslo najít mám typicky třeba u firem, podnikatelů nebo obcí.

Převod peněz s prosbou: Dalším krokem, který vám může pomoci dostat peníze zpět, je poslat příjemci další peníze – třeba jediný haléř. „Do poznámky k tomu připíšeme slušnou prosbu o vrácení původně zaslané částky a počkáme třeba týden,“ radí šéfredaktor.

Čtěte také

Reklamace: Pokud se nám peníze nevrátí a ani oslovení příjemce nepomůže, je možné transakci reklamovat přímo ve vaší bance. Počítejte ovšem s tím, že půjde opět jen o apel na dobrou vůli příjemce peněz.

„Platební instituce má na řešení 30 dní: banka musí oslovit druhou banku, a ta pošle dopis majiteli, ve kterém ho informuje o tom, že tehdy a tehdy byla na jeho účet přičtena tato částka, a banka žádá o vrácení peněz, a jaké to má právní důsledky, když je nevrátí,“ popisuje proceduru šéfredaktor.

Policie: V případě, že ani přípis od banky k vrácení peněz nepomůže, můžete se ještě obrátit na policii. „Nevrácení může být kvalifikováno jako trestný čin podvodu nebo zatajení cizí věci,“ vysvětluje Chvátal.

Je třeba nicméně vědět, že pokud je účet například v debetu, v exekuci nebo je jeho majitel zadlužený a peníze už utratil, může být vymáhání peněz velmi obtížné.

autor: Karolína Procházková