Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích
V Karlových Varech vsadili na terapii prací. Pracujeme s životním příběhem klienta, říká vedoucí stacionáře
Farní charita v Karlových Varech pomáhá potřebným už 25 let. Její součástí je také týdenní stacionář, kde se starají o seniory převážně s Alzheimerovou chorobou. Kromě využití terapeutických cvičení se vedení charity snaží o vytvoření domácího a přátelského prostředí. Například i novou zahradou, kterou financovali z veřejných sbírek a jednorázových darů.
„Zpíváme a děláme všechno možné. Všichni jsou tu moc hodní,“ pochvaluje si paní Liselote, která je klientkou týdenního stacionáře teprve krátce. Společně s dalšími seniory se do každodenních činností zapojuje i paní Marie. „Pracujeme například na skládání ubrousků,“ popisuje.
Všechny smysly
Zapojení klientů stacionáře do takových činností je součástí terapie pro lidi s různými stupni soběstačnosti. Nově mají senioři k dispozici i zahradu se speciálními prvky, ukazuje vedoucí stacionáře Dita Matoušová.
„Využíváme všech smyslů. Vidíte třeba terapeutické květináče – s klienty sázíme ovoce, zeleninu a bylinky. Záhonky jsou vyvýšené, aby sem mohli i klienti na vozíčku. Je to forma terapie prací, senioři jsou z domova na zahrádky a předzahrádky zvyklí,“ vysvětluje.
Pro každého klienta připravují zaměstnanci stacionáře individuální program. Tato osobní péče je možná i díky relativně nízké kapacitě zařízení, které pro seniory nabízí celkem deset míst. „Spolupracujeme s rodinami. Jsme zaměřeni na reminiscenci jako takovou – pracujeme s životním příběhem člověka,“ dodává Dita Matoušová.
Důležité je i prostředí
Pro klienty stacionáře je kromě samotné péče a terapie důležité i prostředí, ve kterém tráví většinu času. Zlepšit ho může například poměrně jednoduchá výměna dveří v jednotlivých pokojích. A právě tu chce zrealizovat farní charita ještě letos.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.