Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

V Karlových Varech vsadili na terapii prací. Pracujeme s životním příběhem klienta, říká vedoucí stacionáře

Farní charita v Karlových Varech pomáhá potřebným už 25 let. Její součástí je také týdenní stacionář, kde se starají o seniory převážně s Alzheimerovou chorobou. Kromě využití terapeutických cvičení se vedení charity snaží o vytvoření domácího a přátelského prostředí. Například i novou zahradou, kterou financovali z veřejných sbírek a jednorázových darů.

„Zpíváme a děláme všechno možné. Všichni jsou tu moc hodní,“ pochvaluje si paní Liselote, která je klientkou týdenního stacionáře teprve krátce. Společně s dalšími seniory se do každodenních činností zapojuje i paní Marie. „Pracujeme například na skládání ubrousků,“ popisuje.

Všechny smysly

Farní charita v Karlových Varech pomáhá potřebným už 25 let

Zapojení klientů stacionáře do takových činností je součástí terapie pro lidi s různými stupni soběstačnosti. Nově mají senioři k dispozici i zahradu se speciálními prvky, ukazuje vedoucí stacionáře Dita Matoušová.

„Využíváme všech smyslů. Vidíte třeba terapeutické květináče – s klienty sázíme ovoce, zeleninu a bylinky. Záhonky jsou vyvýšené, aby sem mohli i klienti na vozíčku. Je to forma terapie prací, senioři jsou z domova na zahrádky a předzahrádky zvyklí,“ vysvětluje. 

Pro každého klienta připravují zaměstnanci stacionáře individuální program. Tato osobní péče je možná i díky relativně nízké kapacitě zařízení, které pro seniory nabízí celkem deset míst. „Spolupracujeme s rodinami. Jsme zaměřeni na reminiscenci jako takovou – pracujeme s životním příběhem člověka,“ dodává Dita Matoušová.

Důležité je i prostředí

Pro klienty stacionáře je kromě samotné péče a terapie důležité i prostředí, ve kterém tráví většinu času. Zlepšit ho může například poměrně jednoduchá výměna dveří v jednotlivých pokojích. A právě tu chce zrealizovat farní charita ještě letos.

Spustit audio