Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

Pečuje o lidi s těžkým autismem. S klienty si klidně vlezu i na trampolínu, směje se Irena

Pečovatelka Irena Rösslerová pomáhá mentálně hendikepovaným obyvatelům domova Žampach na Orlickoústecku. Často se k ní hrdě hlásí a to jí hned zvedne náladu. Jinak se v domově stará o těžké případy. Lidem trpícím vážnou autistickou poruchou ale pomáhá ráda, i když to někdy stojí hodně sil.

Smyslový park v domově Žampach obsahuje nejrůznější zvukové a hmatové efekty. Ty pomáhají zabavit klienty a terapeutické účinky mají prý i na pečovatele

Zvonkohra je jen jedním z interaktivních přírodních prvků na místě, kterému tady v domově říkají smyslový park. Nejrůznější zvukové a hmatové efekty pomáhají zabavit klienty a terapeutické účinky mají prý i na pečovatele.

Padesátnice paní Irena slouží 12hodinové směny a je ráda, když si sem do stínu stromů i s chovanci může zajít odpočinout. Je tu k dispozici mimo jiné taky trampolína, bylinková zahrádka a fontánka na pitnou vodu.

Pro autistické děti chybí místo ve společnosti, říká Petra Třešňáková

Dospívající, teenager, na houpačce, autismus

Svět se autistickým dětem málo přizpůsobuje, říká psychoterapeutka Petra Třešňáková, spoluzakladatelka spolku Naděje pro děti úplňku a maminka dcery trpící poruchou autistického spektra.

Klidně vlezu i na trampolínu a zaskáču si s nimi. Jsou rádi, když se jim pracovník věnuje a dokáže s nimi blbnout,“ říká paní Irena.

Do práce se těším

V sociálních službách pracuje tahle matka dvou dospělých synů už dlouhé roky. Před 12 lety nastal v její životě zlom. Nechce o něm mluvit, byl ale prý tím, co ji přivedlo na její současnou profesní dráhu. Svůj obor začala i dálkově studovat a dotáhla to až k magisterskému diplomu.

Do práce se těším. Když vím, jakého klienta budu mít, připravím denní program a věnuju se s ním aktivitám, o kterých si myslím, že pro něj budou nejlepší,“ přibližuje svoji pracovní náplň.

Domov Žampach na Orlickoústecku

Smysluplná, ale náročná práce

Tady v domě v Žampachu pracuje Irena Rösslerová od roku 2017. Nastoupila sem do nově otevřené pobytové služby s pětilůžkovou kapacitou pro autistické klienty ve věku od 7 do 26 let.

Tento klient nám třeba neřekne vůbec nic, jen vydává skřeky. Když ho něco hodně rozčílí, to poznáte už na očích, tak má afekty, “ popisuje Irena. Sice to na sobě nedává znát, ale připouští, že občas bývá z práce unavená. Ráda proto běhá a cvičí, relaxuje a udržuje se v kondici. A jak dodává, oporu má ve skvělé rodině.

Ústav pro mentálně hendikepované funguje z velké části v areálu bývalého zámku s arboretem. Místo je opravené a veřejně přístupné, klienti se tak tady můžou každý den potkávat se zdravými lidmi.

autoři: Ondřej Wolf , and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.