Pojďme dělat věci jinak! vyzývá přední český výtvarník Krištof Kintera

18. září 2013

Umí svařovat a pájet a tak trochu rozumí i elektrickým obvodům. Už z toho je jasné, že Krištof Kintera není jen tak ledajaký umělec. Ve středu byl hostem Lucie Výborné.

Na svém kontě už toho má celou řadu: podílel se kupříkladu na skandální Entropě, postavil pomník sebevrahům pod Nuselským mostem a minulý týden byl odhalen jeho cyklopomník Janu Bouchalovi.

Své sochy často vytváří z materiálů, jichž se lidé většinou zbavují. „Baví mě paměť věcí,“ říká. A s úsměvem doporučuje: „Lidé, choďte do sběrných dvorů!“

Velká část lidí se však podle něj chce dívat spíše na věci hladké, nové, bez kazů. „A to je škoda,“ neskrývá. „Existují určité rutiny myšlení, které se zbytečně opakují a málo porušují. Pojďme to zkusit dělat jinak!“

Čtěte také

Česko je podle něj spíše konzervativní a rigidní. „Je to v našem podhoubí,“ uvažuje. „Jsme pod tlakem, bojíme se dělat přešlapy a dělat nová řešení. I přesto u nás existují lidé, kteří to umí,“ upozorňuje.

Jak těžké podle něj je v Česku proniknout do veřejného prostoru? Jde to i legálně? A proč se některé z jeho soch hýbou a mluví?

Záznam celého rozhovoru s Krištofem Kinterou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: als
Spustit audio