Pohádky sledují vývoj společnosti. Od chvíle, co se dostaly do masových médií, nesmějí nikoho urazit, vysvětluje folklorista
Etnolog a folklorista Petr Janeček se zabývá pověstmi a legendami. Pohádky bývaly syrovější, hororovější, nebyl to žánr pro děti. Mnoho postav má výchovnou funkci, vodník sloužil jako varování před vodou. Některé postavy jsou zástupné: náš čert je jinde obr nebo medvěd. V klášteře Emauzy je zobrazení vodníka ze čtrnáctého století, má rohy a plovací blány. Co obsahoval zákon proti upírům? A jak často se pohádky ideologicky ohýbaly?
Související
-
Pohádky z 50. let? Nemám s nimi problém, říká filmová historička
S radostí se podívá na Tři veterány, ale občas jí trápí filmy pro dospělé z 50. let, které televize pořád zařazují do programů. Tak se dívá na vánoční televizní nab...
-
Červená karkulka. Je vlk zlý a lstivý?
Jaký je ve skutečnosti vlk? Lidé se ho odedávna bojí, jak ale upozorňuje zoolog, prý to vůči vlkovi není vůbec spravedlivé.
-
V Molenbeeku vyrostl netradiční pohádkový palác. Ukazuje dětem rozdíly mezi názory a fakty
Bruselská přistěhovalecká čtvrť Molenbeek je známá kvůli terorismu. Jak předcházet radikalismu? O to se snaží netradiční integrační projekt: Palác normálna a neznáma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.