Po znárodnění sloužil raduňský zámek jako internát i kino

27. srpen 2011
Po Česku

Dnešními cestami Po Česku se dostaneme až ke státnímu zámku Raduň. Víte, kolik se v něm uchovalo původního zařízení a k čemu kdysi pyšné sídlo sloužilo za socialismu? Pokud ne, čtěte dále.

„Empírová podoba, která je pro dnešní tvář zámku nejzásadnější, pochází z období kolem roku 1816. Právě tehdy se majitel Jan Larisch začal zabývat plány na přestavbu zchátralého a nemoderního zámku. Práce byly ukončeny roku 1826,“ vypráví mi o stavebním vývoji zámecké budovy, která prapůvodně bývala zemanskou tvrzí, kastelánka Eva Kolářová.

To už však po reprezentačním mramorovém schodišti stoupáme do prvního podlaží. „Přicházíme do takzvaného panského patra,“ upozorňuje kastelánka. „Přízemí bylo věnováno provozu, ubytování služebnictva a ubytování dětí. V prvním patře měl každý dospělý člen rodiny svůj byt složený z ložnice, přijímacího pokoje, kabinetu a toaletního zázemí. Nechyběly tu samozřejmě ani reprezentační a společenské pokoje.“

Na schodišti mě kastelánka upozorňuje na pětici velkých portrétů: „Těchto pět obrazů patří mezi 16 předmětů, které zůstaly zachovány z původního zařízení raduňského zámku. To, co u nás dnes návštěvníci vidí, jsou buď předměty, které se nám podařilo dohledat, nebo – a to především – jde o akvizice. Vypomáháme si pochopitelně i výpůjčkami z jiných zámků.“

Točité schody vedou dvěma věžemi, které byly přistavěny až ve 20. století

Po znárodnění anglickým majitelům v roce 1949 totiž zámek sloužil jako internát, škola, školka, biograf nebo zdravotní středisko. Až na konci 70. let jej získali památkáři, a to nejprve jako depozitář. První návštěvníci sem přišli až roku 1983.

Dnes expozice zahrnuje třeba vstupní halu, odpolední salón anebo malou knihovnu, vše vybavené historickým nábytkem a dobovými uměleckými díly.

Expozice nabízí i nahlédnutí do života majitelů zámku

Na prohlídkové trase nechybí ani knížecí jídelna. „Představujeme tu slavnostní tabuli připravenou podle principů stolování z19. století,“ dozvídám se. „Instalovali jsme ji podle historických předloh, které vyhledáváme v příslušné literatuře.“

V raduňském zámku tak může mít návštěvník pocit, že je pro něj vše nachystáno. Zbývá se jen posadit.

Do odpoledního salónu, do pokoje komorné i do koupelny na státním zámku Raduň můžete nahlédnout v nedělním výletu po Česku. Navíc se dostanete i do zrekonstruované zámecké oranžérie, o níž se říká, že patří k nejhezčím u nás.


Zobrazit zámek Raduň na větší mapě

Spustit audio