Po Česku na lyžích i jen tak

11. leden 2011
Po Česku

Víte, kde jsou u nás úplně nové lyžařské areály? A kde ty původní pro vás vylepšili? Poslouchejte Radiožurnál a jeho víkendové Po Česku. Už od soboty 15. ledna.

Moderátor Václav Žmolík si pro vás opět připravil zimní speciál Po Česku. V něm vám představí čtveřici skiareálů a také jejich okolí. Uslyšíte i různé vlastivědné zajímavosti a něco z historie těchto míst.

Pokud chcete i vy poznat nové svahy nebo si užít ty zmodernizované, poslouchejte Radiožurnál Po Česku vždy v sobotu a neděli od 13.10 hodin. Po každém z tipů na výlet do zimních středisek si můžete zasoutěžit o hodnotné ceny.

Nejprve se o víkendu 15. a 16. ledna vydáme do lyžařského areálu Obří sud Javorník na Ještědském hřbetu, který mohou vyznavači zimních sportů navštívit letos poprvé. Jeho vybudování stálo asi 230 miliónů korun a návštěvníci tu najdou nejen 900 metrů dlouhou sjezdovou trať, ale i 1,5 km dlouhou trať na skicross a 1100 metrů dlouhou bobovou dráhu. O historii zdejšího kraje se mnoho zajímavého můžete dozvědět v Podještědském muzeu v nedalekém Českém Dubu.

Lyžaři na sjezdovce a krátký odpočinek

Hned následující sobotu a neděli se rozjedeme i na Sněžník. Ten Kralický. Tady je areál Sněžník Dolní Morava, který prochází rozsáhlou modernizací za 300 miliónů korun. Nabízí rozšířenou sjezdovou trať, propojení dvou areálů, dětský ráj s pojízdným pásem a moderní zasněžovací systém. Možná nevíte, že název blízké obce, ale i řeky, která jí protéká, je s největší pravděpodobností odvozen od jména kmene Morava, obývajícího tento kraj mezi tehdejšími územími Srbů a Chorvatů. Odtud i název celého území Moravy.

Poslední lednový víkend zavítáme do Orlických hor. Úplně novým střediskem zimních sportů je skipark Červená Voda. Za 250 miliónů korun tu postavili vyhřívanou čtyřsedačkovou lanovku, dva kilometry dlouhou a 60 metrů širokou, členitou sjezdovou trať nebo moderní zasněžovací systém. Skipark je lyžařsky propojen se skiareálem Čenkovice a s běžeckými trasami na Bukové hoře. V nedalekých Králíkách můžete navštívit známé poutní místo Hora Matky Boží s klášterem redemptoristů nebo vojenské muzeum specializované na pevnostní obranu hranic někdejší Československé republiky.

Skiareál Čenkovice

A nakonec toulání našimi horami zavede Václava Žmolíka i vás o víkendu 5. a 6. února také do ski areálu Kouty v Jeseníkách, který je nově největším zimním střediskem na Moravě. Vznikl „na zelené louce“ za nevídanou investici půl miliardy korun. Nabízí moderní zázemí po vzoru alpských zemí, první šestisedačkovou lanovku v České republice a může se pochlubit minimálně 50metrovou šířkou sjezdových tratí a celkovou plochou sjezdovek 25 hektarů. V blízkém okolí můžete vidět v nedaleké Loučné nad Desnou barokní zámek s kaplí a romantickým parkem, tak zvaný čarodějnický sloup nebo pozůstatky lesní dráhy na svážení dřeva z tamějších strmých svahů.

Vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.

Mapa pokrytí veřejnoprávního multiplexu

Záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.

autoři: Václav Žmolík , lep
Spustit audio