Pitný režim

16. červenec 2003
Vaše téma

Je důležité dodržovat pitný režim ? Kolik litrů tekutin máme denně vypít ? To je dnešní Vaše téma, které připravil Jan Mišurec.

Někteří lidé se o pitný režim nezajímají. To může být příčinnou únavy anebo bolesti hlavy.

Anketa: No protože na to zapomínám, nebo nenosím sebou flašku, no nedodržuju zkrátka.

Není to chyba?

Anketa: Určitě je.Denně si říkám, že budu pít a nedělám to.

Co byste pila, kdybyste si mohla vybrat?

Anketa: V létě asi normální bezbublinkovou vodu a v zimě čaj.

Nedodržuju.

Nebývá Vám špatně, když teda nepijete?

Anketa: Ne, už jsem na to zvyklej nepít tak často. Jo tak tři litry, teď v létě čtyři. Nejčastěji minerálku a střídám minerálky.

Doporučil byste dodržovat pitný režim?

Anketa: To určitě, protože mám zkušenosti že jsem nedodržoval a dopadlo to málem špatně. Učitá únava a tak dále, těžkosti.

Každý člověk má jinou potřebu příjmu tekutin. Důležité ale je pít v malém množství a častěji říká přednosta Interní kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol Milan Kvapil:

Milan Kvapil: Pitný režim tedy znamená, že bychom měli pít tolik tekutin, aby náš organismus nestrádal nedostatkem tekutin, což musím říci je celkem individuální. V prvé řadě se to odvine od dvou základních věcí: Ta první je jak mnoho fyzicky děláme, protože při větší fyzické zátěži se více potíme a potřebujeme více tekutin a druhá je, jaká je okolní teplota. V horku je zapotřebí přijímat podstaně větší množství. Standardně se doporučuje příjem dvou litrů tekutin. Ty udávané dva litry jsou zhruba tak orientační hodnota a započítáváme do ní obvykle i polévky, ostatní tekutiny, třeba kávu, čaj a podobně.

Děti mají menší spotřebu tekutin než dospělí lidé, ale i u nich bychom měli kontrolovat zdali v malém množství po celý den pijí.

Milan Kvapil: Děti jsou menší objemem i vzrůstem, obvykle potřebují menší množství tekutin, ale na druhé straně děti jsou živější, jsou méně kontrolované a to co je důležitější, mají menší schopnost odolávat dehydrataci. Proto je zapotřebí u nich spíše bedlivěji sledovat aby nedošlo k odvodnění, než absolutně přemýšlet o tom abych do svého syna dostal ty dva, tři litry tekutin.

Lékaři doporučují kvalitní balenou vodu a nebo vlažný čaj, který velmi dobře osvěžuje. Vhodné jsou ovocné šťávy a další nealkoholické nápoje. Doporučuje se však menší množství minerálních vod.

Milan Kvapil: Ty obsahují minerální látky, které jsou v řadě případů pro náš organismus prospěšné, ale u některých osob, třeba léčených pro nemoci srdce, nebo s vysokým tlakem je třeba zvážit, že i tyto minerály mohou spíše jim uškodit. To znamená velice opatrně! Káva má tu vlastnost, že více kofeinu svým složením vede k takzvanému odvodnění. Je zapotřebí vědět, že když si dám kávu, tak bych měl pečlivě dbát na to abych tekutiny opět doplnil.

Osvěžit může i pivo! Ve větším množství vám ale může i ublížit. To také platí pro ostatní alkoholické nápoje.

Milan Kvapil: S určitou nadsázkou se dá říci, že pivo je ideální nápoj, neboť obsahuje vitamíny, obsahuje minerály, obsahuje energii. Pro zahnání žízně slabá piva, u některých lidí můžou být skutečně ideální, taková ta sedmička, nebo slabší piva i ve větším množství člověka neopijí a mohou být dobrou náhradou příjmu normální vody. Pravdou ale je, když si dáte klasickou dvanáctku, nebo čtrnáctku, je v ní obsažen alkohol, který opět, stejně jako káva, organismus odvodňuje. Rozhodně tento způsob "hašení" žízně není vhodný pro horké letní dny. Vede spíše k poškození organismu.

autor: jmi
Spustit audio

Více z pořadu