Pitná voda ubývá, pokud si ji vyplýtváme, tak žádná jiná nepřijde, upozorňuje vodohospodář
„Lokální bouřky nám dělají problémy, naprší během dvou hodin jako za měsíc, a během dalších dvou hodin je to pryč,“ vysvětluje vodohospodář a technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup důvody, proč z lokálních bouřek není žádný užitek. Právě lokální povodně a extrémní sucha jsou dvě strany jedné mince. „Hladina podzemních vod jde dolů, neustále se snižuje. Vody tady není neomezené množství, a pokud si ji vyplýtváme, tak už sem žádná další odnikud nepřijde,“ varuje.
Související
-
Samotný pohled na vodu v řece není důvod k optimismu. Voda musí zůstat v krajině, varuje hydrobiolog
Ohledně sucha jsme za hranou, upozorňuje hydrobiolog Jindřich Duras. Dlouho jsme žili v relativním dostatku vody a neumíme s ní moudře hospodařit. Co můžeme udělat hned?
-
Je zdravější kohoutková, nebo balená voda? „Nakupování zásob vody je úsměvné,“ myslí si odborník
Která voda je zdravější – ta z kohoutku, nebo balená minerální voda? Švýcarský vědec Matthias Mend má jasno.
-
Už včera bylo pozdě. Česko čelí nejhoršímu suchu za 500 let, začíná válka o vodu, varuje odborník
Může se z Česka stát poušť? Dezertifikace postupuje, může za to klima i člověk, říká Michal Nekvasil, poradce pro otázky klimatické změny z organizace Člověk v tísni.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.