Už včera bylo pozdě. Česko čelí nejhoršímu suchu za 500 let, začíná válka o vodu, varuje odborník
Může se z Česka stát poušť? Dezertifikace postupuje, může za to klima i člověk, říká Michal Nekvasil, poradce pro otázky klimatické změny z organizace Člověk v tísni. „Jak sucho, tak povodně souvisí se schopností půdy zadržovat vodu. Ta se zmenšuje kvůli ubývání organické hmoty v půdě, zemědělským praktikám nebo ubývajícím lesům,“ vypočítává. „V Česku začínáme řešit problémy, které dosud řešily rozvojové země, šetřit vodou ale může každý,“ upozorňuje.
Související
-
Samotný pohled na vodu v řece není důvod k optimismu. Voda musí zůstat v krajině, varuje hydrobiolog
Ohledně sucha jsme za hranou, upozorňuje hydrobiolog Jindřich Duras. Dlouho jsme žili v relativním dostatku vody a neumíme s ní moudře hospodařit. Co můžeme udělat hned?
-
Sucho bude častější problém, nedokážeme se na něj zatím připravit dopředu, varuje odborník
Na Radiožurnálu začíná Týden vody, kde se dozvíte nové údaje o stavu sucha v Česku a o projektech, které mají zadržet vodu v přírodě. Jak dlouho nás sucho trápí a co s tím?
-
Voda nám nemůže dojít. Jen s ní neumíme dobře hospodařit, tvrdí hydrogeolog
Jak naši předkové hledali vodu? Jak s vodou hospodařili? A čím bychom se dnes mohli inspirovat? Hydrogeolog Zbyněk Hrkal se tématům věnuje ve své nové knize.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.