Samotný pohled na vodu v řece není důvod k optimismu. Voda musí zůstat v krajině, varuje hydrobiolog
Ohledně sucha jsme za hranou, upozorňuje hydrobiolog Jindřich Duras. Dlouho jsme žili v relativním dostatku vody a neumíme s ní moudře hospodařit. Než abychom s ní zacházeli, zahodíme ji do kanálu, takže odteče. Ve městech nemáme jiné klimatizační médium. Nepotřebujeme vodu v řece, ale v krajině. Vybagrované koryto odvádí vodu z krajiny, ta má podřezané žíly a krvácí. Jsme tak daleko od přirozeného běhu věcí, že situaci nejde jednoduše řešit. Ale musíme začít hned teď.
Související
-
Letošní zima přinesla nejnižší zásoby vody za dvacet let, průměr je asi dvacetkrát vyšší
Suchá zima a málo sněhu: na to si podle klimatologů budeme muset zvykat. Hydrolog Šimon Bercha z Českého hydrometeorologického ústavu popisuje kontext letošní zimy.
-
Na vašem pozemku si můžete vykopat i tůni. Stačí šikovný bagrista, radí odborník Křížek
Libor Křížek vytvořil unikátní systém tůní, díky kterému dokáže zadržet velké množství vody v krajině. Jak funguje takový ekosystém?
-
Je dobře, že se o suchu mluví. Lidé si uvědomují vlastní zodpovědnost, myslí si hydrolog
Ve vysílání pokračuje Týden vody. Co dělají úřady, aby zmírnily následky sucha? Ptali jsme se ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Marka Riedera.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.