Písně o Anežce České

13. listopad 2011
Doteky víry

Na den přesně je to dnes 22 let ode dne, kdy byla v Římě svatořečena Anežka Česká. Zároveň na letošní rok připadá další výročí s ní spojené a sice 800 let od jejího narození. Při této příležitosti se zamyslíme nad tím, zda o této světici existuje dost moderních písní.

Kardinál Tomášek: „Chceme se radovat z toho společně při této mši svaté, že Svatý otec 12. listopadu v Římě vyhlásil pro celou církev naší blahoslavenou Anežku Přemyslovnu za svatou.“

Svatá Anežka Česká současné hudebníky inspirovala nejvíce v roce svého svatořečení, tedy v roce 1989. Tehdy vzniklo Oratorium Píseň sestry Anežky a bratra Františka od Petra Fialy a také píseň Svatopluka Karáska Českou zem, ve které se na svatou Anežku odvolává. Tento fakt je sám o sobě zajímavý, Karásek, ač sám evangelík, který svaté neuznává, najednou volá ke svaté Anežce, i když tím u svých přátel vzbuzuje úsměv. Ale byla to ta revoluční doba, ve které bylo možné všechno.

Když jsem se podrobněji zabýval svatou Anežkou, zajímalo mě jaké zázraky vlastně způsobila. Protože, jak je známo, ke svatořečení je třeba zázraků. Ovšem kromě jednoho legendárního uzdravení po dotyku jejího roucha, jedné vyléčené bolesti hlavy a záhadného zmizení na jednu hodinu, jsem se žádných zázraků nedopátral. A tak asi největším zázrakem zůstává ten, který se jí připisuje až po jejím svatořečení, a tím je změna politických poměrů v tehdejším Československu, jak už naznačoval Sváťa Karásek.

Jiný písničkář Petr Lutka, který od té doby, co konvertoval ke katolictví, opěvuje s oblibou všechny naše světce. Nezapomněl ani na sv. Anežku a hned na své první porevoluční nahrávce PM / Panně Marii má píseň této světici věnovanou. A to je v tomto žánru zatím jediná. Tady mají čeští muzikanti velký dluh.

autor: Karel Vepřek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.