Písně o Anežce České
Na den přesně je to dnes 22 let ode dne, kdy byla v Římě svatořečena Anežka Česká. Zároveň na letošní rok připadá další výročí s ní spojené a sice 800 let od jejího narození. Při této příležitosti se zamyslíme nad tím, zda o této světici existuje dost moderních písní.
Kardinál Tomášek: „Chceme se radovat z toho společně při této mši svaté, že Svatý otec 12. listopadu v Římě vyhlásil pro celou církev naší blahoslavenou Anežku Přemyslovnu za svatou.“
Svatá Anežka Česká současné hudebníky inspirovala nejvíce v roce svého svatořečení, tedy v roce 1989. Tehdy vzniklo Oratorium Píseň sestry Anežky a bratra Františka od Petra Fialy a také píseň Svatopluka Karáska Českou zem, ve které se na svatou Anežku odvolává. Tento fakt je sám o sobě zajímavý, Karásek, ač sám evangelík, který svaté neuznává, najednou volá ke svaté Anežce, i když tím u svých přátel vzbuzuje úsměv. Ale byla to ta revoluční doba, ve které bylo možné všechno.
Když jsem se podrobněji zabýval svatou Anežkou, zajímalo mě jaké zázraky vlastně způsobila. Protože, jak je známo, ke svatořečení je třeba zázraků. Ovšem kromě jednoho legendárního uzdravení po dotyku jejího roucha, jedné vyléčené bolesti hlavy a záhadného zmizení na jednu hodinu, jsem se žádných zázraků nedopátral. A tak asi největším zázrakem zůstává ten, který se jí připisuje až po jejím svatořečení, a tím je změna politických poměrů v tehdejším Československu, jak už naznačoval Sváťa Karásek.
Jiný písničkář Petr Lutka, který od té doby, co konvertoval ke katolictví, opěvuje s oblibou všechny naše světce. Nezapomněl ani na sv. Anežku a hned na své první porevoluční nahrávce PM / Panně Marii má píseň této světici věnovanou. A to je v tomto žánru zatím jediná. Tady mají čeští muzikanti velký dluh.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.