Petr Popov

28. prosinec 2011

O čemže mluvil host Radiožurnálu ve středu 28. prosince, pár dní před novým rokem? O rozšíření moru kořalečního. Jinými slovy o alkoholismu. Před silvestrovskými veselicemi přišel rozhlasové posluchače varovat primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov, aby to s pitím zbytečně nepřeháněli.

Na rozhovor přišel Petr Popov náležitě vybaven, když do studia přinesl zprávu z roku 1901. Ta je podle primáře Oddělení pro léčbu závislostí mnohem podrobnější a přináší daleko plastičtější představu o tom, co je za problém takzvaný kořaleční mor, tedy alkoholismus, než přinášejí zprávy z dnešní doby. Důvodem, proč v současné době o alkoholu víme velmi málo, je podle něj to, že je pozornost zaměřena spíš na drogy nelegální.

Že by však alkoholismus od dob, kdy Česko bylo ještě královstvím, přestal být na našem území problémem, se povědět určitě nedá. Naopak. Naši předci pili podstatně méně než dnes. Celková spotřeba alkoholu za tu dobu výrazně vzrostla.

Právě o tom, jak se u nás pije dnes, si však Lucie Výborná povídala s primářem Petrem Popovem především. Mezi pijáky patříme jako stát na první místa evropských i světových žebříčků. Navíc, pokud bychom stále měli srovnávat současnost se situací z roku 1901, pije razantně více mladistvých a žen. Stále více mladých lidí začíná v brzkém věku s pitím ve velkém a alkoholismem ohrožených žen začíná být podobné množství jako mužů.

Co se od roku 1901 změnilo? Začali pít i mladiství a ženy. A pije se daleko víc

Jak poznáme na sobě nebo na druhých závislost na alkoholu? Ve kterých profesích a v jakých sociálních skupinách se objevuje nevyšší procento alkoholiků? A jak moc se liší moderní metody léčby alkoholismu od těch několik desítek let starých? Nejen o těchto tématech byla řeč v dopoledním rozhovoru Petra Popova a Lucie Výborné.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Popovem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: mjp
Spustit audio